Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

CSM Focşani, în revenire de formă

Focșănenii de la CSM s-au întors cu toate punctele puse în joc din deplasarea din week-end pe terenul echipei Dunărea II Galați. La capătul unui joc dominat de la un capăt la celălalt, elevii antrenorilor Aurel Pastia și Adrian Toma s-au impus cu 2-0 (1-0). Echipa de pe Milcov a marcat prima oară în minutul 6, după ce Milea a centrat în careu și Bîra a înscris cu latul. Focșănenii au mai irosit două ocazii mari prin Milea (18) și Bîra (27), în timp ce gazdele au replicat prin Pribac (23), Bostan (43) și Fărcășanu (44), dar ori portarul Oprea sau imprecizia gazdelor au făcut ca tabela să rămînă neschimbată. Repriza a doua a adus un singur gol echipei de pe Milcov după ce Botezatu i-a pasat printre fundașii adverși lui Milea care a punctat cu un șut plasat (53). CSM Focșani (antrenori Aurel Pastia și Adrian Toma): a contat pe: Oprea – Nistoroiu, E. Åžtefan, Crăciun, Săraru – Suvac (46 Săpunaru), Bucătaru, Bîra, Dumitriu (66 Toader)- Botezatu(70 Toma), Milea(90 Radu). Mîine, de la ora 17.00, CSM va juca pe teren propriu restanța cu Poli II Iași (din etapa a 19-a). Partida va fi arbitrată de Paul Coman, Alexandru Midvichi (ambii din Tulcea) și Sorin Urzică (Moinești), iar observatori federali sînt Cristian Teodorescu (Buzău) și Constantin Stroe (București).