Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Prima victorie pentru CSM, după 11 etape

După 17 etape jucate în Liga secundă la fotbal, echipa-fanion a orașului, CSM Focșani ocupă locul 14 în seria I, fiind, în acest moment pe o poziție care îi asigură prezența și în sezonul viitor în campionat. „Monitorul de Vrancea” vă propune o retrospectivă a jocurilor din tur. Fără nici o șansă pe terenul liderului CSM Focșani a făcut cel mai bun joc din acest sezon, dar era greu să cîștige pe terenul li-derului la zi, FC Brașov, formație antrenată de Răzvan Lucescu. Echipa antrenată de Ionel Augustin și Aurel Pastia a ținut piept liderului timp de 45 de minute, dar greșelile indivi-duale și deciziile arbitrului constănțean Cătălin Florescu au făcut ca la final tabela de marcaj să indice 3-1 (0-0) pentru brașoveni. Vrîncenii au început partida cu tupeu și au trecut pe lîngă gil în trei rînduri, prin Bettiche (6, șut pe lîngă poartă și 34, lovitură de cap peste poartă) și Curteanu (34, șut deviat de un fundaș al Brașovului). În replică, gazdele nu s-au apropiat de poarta CSM-ului, singura ocazie mai periculoasă fiind irosită de Ionescu (12), șutul acestuia fiind prins de Ivanciu. Actul secund a debutat prost pentru CSM. Introdus la pauză, speranța gazdelor, juniorul Sburlea l-a depășit în viteză pe Gurguiatu, a centrat în fața porții și Toader, în încercarea sa de a evita golul, a introdus balonul în propria poartă (49). Pe fondul căderii psihice a focșănenilor, și-a intrat în rol arbitrul Cătălin Florescu. Acesta a văzut un fault inexistent în careu și a acordat gazdelor un penalty, transformat de Ilyeș (68), decizia stîrnind hohote de rîs din partea conducerii echipei de sub Tîmpa. Degringolada din apărarea vrîncenilor a continuat, Toader și Constantinescu s-au invitat reciproc la o minge, iar Senin a profitat, marcînd cu un șut la colțul lung (72). La 3-0, CSM a ieșit la joc și a marcat golul de onoare tot dintr-un penalty, acordat la fel de ușor de arbitru. Curteanu a fost jenat în careu și Rîșcu a marcat (81). Finalul s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele porți. Francezul Bettiche a trimis în portar (82), iar Curteanu a șutat slab după ce a driblat doi fundași (83). Brașovenii au ratat la rîndul lor trei ocazii mari. Ghinionistul Hadnagy a ratat cu poartă goală (87, 88), iar Săraru a respins de pe linia porții (90), un balon trimis de Cristescu. Bătuți măr la Tulcea CSM Focșani a pierdut pe terenul Deltei Tulcea cu 3-0 (1-0), la capătul unui meci în care jucătorii echipei de pe Milcov au evoluat foarte slab și au făcut cel mai prost meci din acest sezon. În ciuda celor trei goluri pri-mite, portarul Ivanciu și-a mai salvat echipa de la primirea unui gol în alte șapte rînduri , apărarea vrîncenilor fiind depășită deseori de adversari. Mai mult, tulcenii au trimis de două ori mingea în bară în repriza a doua. Scorul a fost deschis de Pantelie (32) după o reluare de 6 metri după o centrare a lui Åžtefan. Pînă la pauză același Pantelie (37 și 44) și Åžtefan (45) l-au pus la încercare pe portarul Ivanciu, în timp ce echipa focșăneană a depășit rareori centrul terenului. Repriza secundă a fost tot la discreția gazdelor. Pantelie (56 ) și Stere ( 64) au prefațat scorul de 2-0, înscris de Liviu Åžtefan dintr-o lovitură liberă de la 25 m (70). Primul șut pe poartă al focșănenilor a fost expediat de Pavel în minutul 74. Finalul a aparținut tot tulcenilor. Pantelie (86), Soare (87) și Vișan (90) au fost la un pas de a aduce echipa focșăneană în fața unei umilințe. Lucru care totuși s-a întîmplat în primul minut de prelungiri cînd Toader a faultat în propriul careu și Coconașu a transformat penalty-ul. Dan Dumitru le-a pus clasamentul în vestiar! Președintele Consiliului de Administrație al CSM-ului, Dan Dumitru a afișat pe ușa vestiarului clasamentul la zi, unde echipa de pe Milcov este „lanterna roșie”. „Poate văd în ce situație au adus echipa și se trezesc. Dacă nu bat sîmbătă pe Forex Brașov, va fi deranj mare în rîndul jucătorilor. Le-am asigurat tot ce au vrut, dar ei nu oferă nimic în schimb”, a spus Dan Dumitru. Prima victorie, cu Forex Brașov Speriați de eventualele sancțiuni financiare, jucătorii de la CSM Focșani au jucat altceva în partida cu Forex Brașov și, după 11 etape, au obținut primul succes din campionat. O victorie la limită meritată, 1-0 (0-0) cu Forex Brașov, care a venit pe fondul unui meci bun făcut de elevii antrenorilor Ionel Augustin și Aurel Pastia. Vrîncenii au început în forță și au trecut pe lîngă gol la ratarea lui Rîșcu, care, singur în careul oaspeților, a trimis pe lîngă poartă. Peste un minut, Gideon, de la Forex l-a imitat pe atacantul CSM-ului și a șutat aiurea din poziție favorabilă. Actul secund a fost mult mai animat și a adus și golul victoriei. Bucătaru a centrat în careu, Pavel a preluat pe piept și a înscris golul de 1-0 cu un șut la colțul lung (63). Descătușați, focșănenii au trecut pe lîngă majorarea scorului peste trei minute. Același Pavel l-a văzut ieșit din poartă pe portarul Forexului, Tufiș, dar lobul trimis de mijlocașul împrumutat de FC Vaslui la Focșani a trecut milimetric peste poartă. Curteanu (76) și francezul Bettiche (78) au irosit alte două ocazii mari pentru CSM și l-au adus pe Augustin în pra-gul disperării. Finalul s-a jucat pe contre. Brașovenii au irosit șansa egalării cu zece minute înainte de final, cînd portarul CSM-ului, Ivanciu a respins de sub bară un balon expediat de Burlacu. În ultimul minut de joc, Roman, de la Forex și-a încercat șansa cu un șut de la 30 m, dar balonul a ocolit spațiul porții vrîncene.