Ediția: Duminică 28 aprilie 2024. Nr. 6613

Steaua, pe cai mari în semifinalele Cupei UEFA

Rapidul și Steaua au părut doi giganți cu picioare de lut, gata să se frîngă sub propria greutate creată de nebunia mediatică din jurul lor. Prima repriză n-a avut ritm. De aici reținem doar rezolvări individuale, mai bine zis încercări de reușită eșuate aproape de potou. La campioni, Oprița a fost mai vivace pe stînga. N. Dică, aproape inexistent în rest, era să înfigă pumnalul în minutul 5, cînd un „cap” plasat dintr-o aglomerare în careu a șters bara porții unui Coman bătut. Peste șase minute, Rădoi își reglează tirul la o lovitură liberă, dar Coman e la post. Apoi din Cutia Pandorei a ieșit viguros Plictiseala. Ciupită de fund doar de Grigore, care a lobat senzațional de la 45 m la cîțiva centimetri de transversala lui Carlos, aflat la promenadă prin careu, și de acțiunea lui Niculae, scăpat de Goian la o minge aproape moartă, dar centrarea n-a fost fructificată de Buga. Repriza a doua a mai deschis meciul. Silită de scorul din tur, 1-1, Rapidul a ieșit pe atac. De aici a rezultat un duel pe contre, fazele finale fiind însă rezolvate de apărări. La Steaua, Cristea și N. Dică s-au năruit în stereotipii, iar la Rapid Viorel Moldovan s-a cerut afară, schimonosit în strînsoarea fundașilor centrali Goian și Ghionea. Oaspeții n-au folosit potențialul lui Niculae și l-au supralicitat pe cel al lui „Moldo-gol”, înlocuindu-l prea tîrziu cu Burdujan. Așadar, 0-0, într-un final totuși incandescent care l-a adus inclusiv pe Coman în careul advers! Băsescu nu a mai venit Cu doar cîteva ore înainte de începerea meciului, președintele României, Traian Băsescu, a declinat invitația de a merge la stadion. „Nu este posibil să merg la un meci, înaintea disputării căruia s-au adresat jigniri unui om important din stat. Poate să nu-ți placă, poți să nu fii de acord cu el, poți să-i spui acest lucru în față, dar nu e normal să faci declarații precum cele pe care unul dintre patronii celor două echipe le-a făcut”, a precizat Băsescu făcînd referire directă la afirmațiile dure lansate de Gigi Becali la adresa premierului Călin Popescu Tăriceanu. Într-o emisiune de televiziune, latifundiarul din Pipera a declarat, printre altele, despre Călin Popescu Tăriceanu că pentru el nu este altceva decît: „Un Very Important papagal”. Becali a mai spus că nu va accepta prezența lui Tăriceanu la tribuna oficială. „Dacă vrea să vină la meci, să-și cumpere bilet”, a tunat și a fulgerat el. Gigi Becali nu l-a uitat nici pe principalul acționar al giuleștenilor, George Copos, despre care a sugerat că ar avea apucături de homosexual. Rezultatele meciurilor din Cupa UEFA Semifinalele Cupei UEFA la fotbal sînt Steaua București – Middlesbrough și Schalke 04 – FC Sevilla, după partidele desfășurate joi seara, în manșa secundă din sferturile de finală ale competiției. Middlesbrough este performera sferturilor de finală, englezii reușind să întoarcă rezultatul din tur, cînd Basel cîștigase cu scorul de 2-0. Mai mult, Basel deschisese scorul și la Middlesbrough, însă gazdele au revenit formidabil, profitând de eliminarea lui Majstorovic, și au obținut calificarea în prelungirile partidei, scor 4-1. După ce Schalke își asigurase practic calificarea din tur, germanii nu au reușit decât un 1-1 pe teren propriu cu bulgarii de la Levski, vecinii de la sud de Dunăre părăsind competiția cu capul sus. FC Sevilla a demonstrat și pe teren diferența consemnată în turul cu Zenit, cînd s-a impus cu 4-1. La St Petersburg spaniolii au reușit remiza, dar puteau obține chiar victoria, dacă Alonso nu rata un penalty.