Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Cinci băieţi şi o fată trag după „Cupa Federaţiei“

Mîine va începe la Poligonul „Dinamo” din București prima ediție a „Cupei Federației Române de Tir Sportiv”, concurs de verificare care va reuni la start cei mai buni trăgători ai momentului din România. Din partea Clubului Sportiv Unirea Focșani vor participa Alin Moldoveanu (primul sportiv român care a obținut calificarea la Olimpiada de la Beijing, din 2008), Sorin Rădulescu, Andrei Petrea, Bogdan Breană, Mihăiță Damian și Cristina Sima. Băieții vor concura în proba de 60 focuri aer comprimat, iar Cristina Sima va participa la 40 focuri aer comprimat. Luna trecută, Alin Moldoveanu s-a clasat pe primul loc în cadrul turneului internațional de tir de la Munchen (Germania) și a cîștigat „Cupa de iarnă”, de la București.