Ediția: Marți 30 aprilie 2024. Nr. 6615

Handbal, Liga Națională: CSM Constanța – CSM Focșani 2007 22-18 (9-8)

CSM Constanța: Rusu, Vasile, Preda – Ștefan – 1, Nistore, Chikovani – 1, Ilie – 2, Drăgan – 1, Caba, Vegar, Stankovic – 1, Ravnic – 6, Komogorov – 2, Susanu – 3, Brasseler – 5.

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 2, Rață – 1, Miroiu – 3, Kronoglavac – 1, Popovici, Hrimiuc, Mocanu – 1, Marijanac – 3, Nuțu, Krstevski – 2, Lazoreac, Makrishin – 4, Roșu – 1.

CSM Focșani 2007 a jucat astăzi, în prima etapă a ediției de campionat 2022-2023 în deplasare, la CSM Constanța. În prima repriză, cele două formații au mers cap la cap până la 8-8 pentru ca în pauză să se intre cu 9-8. Începutul părții a doua a fost al gazdelor care s-au desprins la 12-8 și au menținut un avans de cel puțin două goluri până la final. Într-o sală cu condiții improprii – căldură sufocantă, mingi transpirate schimbate o dată la două-trei minute și care erau greu de manevrat, victoria constănțenilor a fost decisă de forma de excepție a portarilor Vasile și Rusu și de ratările prea multe ale oaspeților.