Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Fotbal, Superliga Vrancei – Urmează ultimul derbi al campionatului!

Superliga Vrancei și-a consumat în play-off jocurile etapei a șasea din care este de remarcat victoria cu 11-0 a CSM Adjud 1946 pe terenul Naționalului Golești. Dar mai cu seamă recordul de 9 goluri reușit de Mădălin Predoiu! Dacă sunt corecte informațiile mele, din istoria recentă este cel mai mare număr de goluri marcat într-un joc de un jucător în Liga a IV-a vrânceană. Gugeștenii au câștigat cu 7-0 la Suraia și golaverajul primelor două clasate s-a apropiat foarte mult. Pentru cele două echipe care aspiră la titlul de campioană a județului urmează derbiul de la Adjud din etapa viitoare. O victorie a Gugeștiului sau un egal ar da, mai mult ca sigur, o campioană cu anticipație. În cazul în care vor câștiga adjudenii, lucrurile se vor complica, unul dintre criteriile de stabilire a campioanei fiind golaverajul!

În play-out, în Grupa B s-au încheiat meciurile. Pe primul loc s-a clasat Energia Vulturu 2012 care a câștigat la Bălești și a beneficiat de înfrângerea suferită acasă de Sportul Ciorăști. Cum a fost la Bălești a scris pentru pagina de Facebook a Energiei Vulturu profesorul Sorin Damian, antrenorul echipei: „Astăzi, Energia a întâlnit în deplasarea de la Bălești echipa locală Gloria. Băieții noștri au luat meciul în serios și după 25 de minute conduceau cu 3-0, ratând și două lovituri de la 11 m; apoi gazdele au avut o zvâcnire, înscriind două goluri dintre care unul din penalty și astfel am intrat la pauză cu avantaj de un gol. În repriza secundă, Energia a pus stăpânire pe joc, a mai înscris două goluri iar meciul s-a încheiat cu scorul de 5-2 pentru vultureni. Pentru echipa noastră au marcat Aurel Grigoraș – 3 goluri și Luci Apostol – 2 goluri. Felicitări, băieți!”.

Rezultatele etapei și clasamente

Play-off: Siretul Suraia – Victoria Gugești 0-7; Național 2012 Golești – CSM Adjud 1946 0-11; FC Panciu – CSO Viitorul Mărășești 2-2.

Clasament: 1. Victoria Gugești – 57 puncte; 2. CSM Adjud 1946 – 54 puncte; 3. FC Panciu – 39 puncte; 4. Viitorul Mărășești – 37 puncte; 5. Național 2012 Golești – 33 puncte; 6. Siretul Suraia – 21 puncte.

Play-out

Grupa A: Trotușul Ruginești – ACS Homocea 5-1; CSC Dumbrăveni – FC Căiata 0-0.

Clasament: 1. Victoria Gologanu – 31 puncte; 2. ACS Homocea – 25 puncte; 3. Trotușul Ruginești 1964 – 19 puncte; 4. FC Căiata – 14 puncte; 5. CSC Dumbrăveni – 13 puncte.

Grupa B: Gloria Bălești – Energia Vulturu 2012 2-5; Sportul Ciorăști – Dinamo Tătăranu 0-2.

Clasament:1. Energia Vulturu 2012 – 28 puncte; 2. Sportul Ciorăști – 28 puncte; 3. Dinamo Tătăranu – 15 puncte; 4. Gloria Bălești – 10 puncte.

Sursa foto: Facebook CSM Adjud 1946, Facebook Victoria Gugești, Facebook Energia Vulturu 2012