Ediția: Miercuri 1 Mai 2024. Nr. 6615

Baschet, Play-out, Liga Națională – Meci decisiv la Râmnicu Vâlcea

• Sâmbătă, 20 aprilie, ora 19:00, Sala Sporturilor Traian

Seria de cinci meciuri din play-out-ul Ligii Naționale de baschet dintre CSM Focșani 2007 și CS Vâlcea 1924 a ajuns la actul al cincilea. Cel la terminarea căruia va fi decisă echipa ce va retrograda în Liga I. Până acum, fiecare echipă are câte două victorii, obținute câte una pe teren propriu și câte una, în deplasare. Focșănenii au câștigat un joc la Râmnicu Vâlcea și primul dintre cele două programate la Focșani, cel de luni, 15 aprilie. În cel de-al doilea, au fost întrecuți miercuri, 17 aprilie, în Sala Polivalentă, cu 59-68 (14-16, 17-13, 16-23, 12-18). La pauză, focșănenii erau în avantaj, 31-28. Însă următoarele două sferturi au fost ale oaspeților care, cu o bancă de schimb mai valoroasă și mai numeroasă, au trimis în teren jucători mai prospeți decât baschetbaliștii focșăneni, vizibil obosiți. Și care nu au mai avut forța să depășească agresiva apărare a vâlcenilor și nici să se apere așa cum au făcut-o în finalul câștigător al meciului de luni.

CSM 2007 merge la Râmnicu Vâlcea pentru încă o victorie. Cea a rămânerii în Liga Națională. Cu un arbitraj corect, cu ceva șansă la aruncările de 3 puncte, o poate obține!              Echipa CSM Focșani 2007 din jocul de miercuri, 16 aprilie: Cătălin Petrișor (7 puncte + 5 recuperări + 3 pase decisive), Derryck Thornton (17+8+2), Ștefan Mihai, Luca Ștefan Cârstea (5+6+0), Lucian Țibîrnă (2+1+0), Pavle Reljic (4+3+2), Sherwood Brown (11+9+2), Dragoș Axinte (3+0+0), Justin Baker (10+5+0), Giani Chirilă, Alexandru Coconea (0+0+1), Mihnea Necula.