Ediția: Luni 29 aprilie 2024. Nr. 6614

Box – Cadetul Alexandru Butan de la CS Unirea Focșani a câștigat Cupa României la 44 kg.!

Boxul focșănean are încă un deținător de medalie națională. La Cupa României pentru cadeți care a avut loc la Brăila în perioada 8 – 14 aprilie, cadetul Alexandru Butan a câștigat medalia de aur la categoria 44 kg. În finală, focșăneanul l-a întrecut cu decizie de 5-0 pe Emanuel Justin Mihai, de la Biea Boxing Gym Timișoara. La aceeași competiție, David Feraru s-a clasat pe locul 5 la 80 kg., iar Yanis Frățilă, pe 6 la 50 kg.  Pentru boxerii de la CS Unirea, antrenați de Nicu Rădulescu și Vasile Stîngaciu, urmează participarea la Cupa României pentru tineret, care va avea loc la Brăila în perioda 13 – 19 mai și unde va urca în ring Mihai Gheba, în timp ce juniorul Denis Olaru se află în stagiu de pregătire pentru Campionatul European din Bosnia Herțegovina, din luna iunie.