Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

• CSM Focșani 2007 – CS Medgidia 1-3 (17-25, 17-25, 25-19, 21-25)
  • CSM Focșani 2007 – CSU Hygienium Galați 2-3 (19-25, 23-25, 25-20, 26-24, 13-15)

Lotul CSM Focșani 2007: Daria Stănculescu, Denisa Cara, Alesia Cristea, Carmen Dițu, Andra Damaschin, Miruna Făiniță, Gabriela Dumitru, Andrijana Pavlasevic, Mădălina Ioniță, Brenda Mia Ferrer, Mihaela Dumitru, Ana Maria Crăciun, Maria Meianu.

Antrenori – Neculai Harabagiu și Mihaela Taskiran

Turneul semifinal al Campionatului Național de volei feminin, Divizia A2, cel din Sala Polivalentă din Focșani, la care au participat cele mai bune echipe ale Seriei Est, a fost câștigat de CS Medgidia. Dobrogencele s-au impus, vineri, 22 martie, cu 3-0 în fața CSU Hygienium Galați și cu 3-1 sâmbătă, în partida cu CSM Focșani 2007. Fetele Focșaniului, care au fost întrecute, ieri, 3-2 (25-19, 25-23, 20-25, 24-26, 15-13) de cele ale Galațiului, s-au clasat pe locul al treilea și au ratat urcarea în Turneul final al Diviziei A 2, din care două echipe vor promova în A1.

CS Medgidia a fost cea mai puternică formație a Seriei Est, în care a fost întrecută doar o dată, cu 3-2, la debutul campionatului, în tur, în Sala Polivalentă din Focșani. De atunci, însă, CSM 2007 a pierdut la Medgidia cu 3-0 în retur și de patru ori în jocuri amicale în disputele cu dobrogencele.

Meciul de sâmbătă seara, din turneul semifinal, a fost început în forță de oaspete care au câștigat primele două seturi la 17. Focșănencele au părut timorate, fără putere de reacție în fața jocului foarte bun al adversarelor. În setul al treilea, însă, echipa antrenată de Nicu Harabagiu și Mihaela Tașkiran, a reintrat în forma sa normală, a început să pună în dificultate adversara care părea de neoprit, și s-a impus cu 25-19 după ce s-a aflat la conducere de la început până la finalul setului. În setul al patrulea, echipele au mers cap la cap, însă câteva erori la serviciu ale gazdelor le-au ajutat pe oaspete să se impună cu 25-21 în set și cu 3-0 în meci.

Partida decisivă pentru stabilirea celei de-a doua calificate în Turneul final a adus față în față, duminică, de la ora 12:00, în Sala Polivalentă, într-o confruntare cu mare tradiție, pe CSM Focșani 2007 și CSU Higienium Galați. Focșănencele au avut un debut de partidă în care nu le-a ieșit nimic și au cedat primele două seturi, la 19 și la 23. Au intrat în meci abia în setul al treilea pe care și l-au adjudecat la 20, au continuat evoluția bună în următorul set, pe care l-au câștigat la 24. În decisiv, au avut 8-4 la schimbarea terenurilor, însă nu au avut apoi concentrarea care să le ajute să evite erorile de seviciu sau atacurile terminate cu mingi în afara terenului. În consecință, oaspetele au ajuns mai repede la cele 15 puncte cu care au câștigat setul, meciul și calificarea la Turneul final! Au meritat pentru că și-au dorit mai mut acest lucru, chiar dacă lotul Focșaniului este mai bun!