• CSM Focșani 2007 – BC CSU Sibiu 70-73 (17-12, 20-22, 10-16, 23-23)

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (3 puncte + 2 recuperări + 4 pase decisive), Konstyantin Anikiienko (9+13+3), Derryck Thornton (18+2+4), Mihăiță Cucu, Rijad Avdic (0+0+1), Luca Ștefan Cârstea (4+1+0), Lucian Țibîrnă (3+0+0), Ionuț Berceanu, Pavle Reljic (11+2+2), Sherwood Brown (11+7+1), Dragoș Axinte (8+5+1), Alexandru Coconea (3+0+1).

Antrenori: Petruț Mihai – principal, Florin Munteanu – secund

BC CSU Sibiu: Monyea Durrell Pratt (7+5+8), Kyle Reginald Adnam (0+1+2), Bogdan Constantin Baditașcu, Mirel Claudiu Dragoste (12+5+1), Aurelian Gavriloaia (5+2+1), Pavlin Ivanov (18+2+3), Mouhamed Barro (4+11+3), Nandor Levente Kuti (7+3+2), Mihai Daniel Banciu, Rares Cristian Uță (18+8+9).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Derryck Andre Thornton JR – 18; Pavlin Ivanov – 18.

Recuperări: Konstiantyn Anikiienko – 13; Mouhamed Barro – 11.

Pase decisive: Cătălin Petrișor – 4; Monyea Durrell Pratt – 8.

Echipa de baschet seniori a CSM Focșani 2007 a întâlnit duminică, 19 noiembrie, de la ora 16:00, în Sala Polivalentă, pe BC CSU Sibiu, în etapa a 9-a a Campionatului Ligii Naționale, Grupa B. Formația oaspete, una dintre cele mai valoroase din grupă, porneau cu prima șansă, pe care și-a valorificat-o cu o victorie la 3 puncte. Însă focșănenii au avut o evoluție foarte bună. Au câștigat, spectaculos, primul sfert cu 17-12, le-au cedat pe următoarele două cu 20-22 și 10-16 pentru ca ultimul sfert să se încheie la egalitate, 23-23.

După meci, antrenorul Petruț Mihai a declarat pentru pagina de Facebook CSM Focșani 2007 oficial: ,,A fost un joc echilibrat pe care l-am controlat în prima parte și cred eu că meritam o diferență mai consistentă la pauză. Am început sfertul trei fără luciditate în atac și am permis echipei din Sibiu să preia inițiativa. Pe final am avut șansa noastră să trimitem meciul în prelungiri sau chiar să câștigăm, însă am pierdut foarte ușor mingea cu 8 secunde înainte de finalul jocului”.

Sâmbătă, 25 noiembrie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă pe SCMU Craiova, în prima etapă a returului Grupei B.