Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

• CSM 2007 a încheiat cu victorie și egal „Memorialul Constantin Căpățână”

• CSM București – CSM Focșani 2007 25-32 (15-17)
  • HC Buzău – CSM Focșani 2007 31-30 (16-11, 27-27), după lovituri de departajare

Echipa CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Bucătaru – Mocanu (2+2 goluri), Roșu (2+2), Makrishin (4+5), Popovici (1+0), Ragea, Trkulja (1+0), Rață (5+6), Golea (1+1), Marijanac (0+3), Crnoglavac (3+1), Eros (5+3), Miroiu (5+3), Pavlov (3+1).

Echipa de handbal a CSM Focșani 2007 și-a încheiat, sâmbătă, 19 august, seria meciurilor de pregătire pentru viitorul campionat, odată cu ultimul joc al Memorialului Constantin Căpățînă, care a avut loc la Buzău. Vineri, 18 august, în semifinala memorialului, focșănenii au întrecut cu 32-25 pe CSM București după o dispută pe care au controlat-o de la un capăt la altul. La pauză CSM 2007 avea un avantaj de două goluri, 17-15, iar de la 29-25 pentru ei, Marocico a apărat tot ce a avut de apărat în timp ce la cealaltă poartă colegii lui au înscris de trei ori!

Al doilea joc al focșănenilor, cel de sâmbătă, a fost în finala memorialului, în compania formației locale Handbal Club 2012. CSM 2007 a început meciul moale – ca să-l citez pe Dalibor Cutura din declarația de după joc, a continuat și mai moale și la pauză buzoienii conduceau cu 16-11, după ce avuseseră și 16-10. Diferența a continuat să fie mare, de 6-7 goluri până în ultimele opt minute când revenirea oaspeților a pus lucrurile în ordinea firească și, după 26-21, Rață a înscris de patru ori și Makrishin de două ori și meciul s-a terminat cu egalitate: 27-27. Nici de această dată Buzăul nu bătuse Focșaniul! Pentru desemnarea câștigătoarei memorialului au fost executate lovituri de departajare: după primele trei lovituri de fiecare echipă a fost 3-3, au ratat buzoienii la a patra lovitură a ratat și Crnoglavac, apoi au încris gazdele iar Miroiu nu l-a putut bate la a cincea aruncare pe portarul HC Buzău care a câștigat Memorialul.

Bogdan Rață de la CSM Focșani 2007 a fost desemnat cel mai bun apărător al turneului (Foto: CSM Focșani – Handbal masculin).

În prima etapă a viitorului campionat, CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare, duminică, 27 august, pe Politehnica Timișoara

CSM 2007 a arătat că este pregătită în linii generale pentru ediția de campionat 2023-2024. Mai sunt de pus la punct câteva lucruri care țin de abordarea începuturilor de meciuri, așa cum s-a văzut în jocurile cu Vasluiul, Steaua și HC Buzău.

Sursa foto: Handbal Mania