• CSM Focșani 2007 – CSU Galați 35-34 (16-16)

CSM Focșani 2007: Vișan, Rusu, Robert Zaharia – Dochioiu – 3, Muraru – 5, Feraru – 2, Golea – 10, Giurgiuveanu, Gogonea, Pavlov – 8, Toboșaru – 4, Bari – 1, Ciobanu, Baciu – 2, Gavrilă.

Antrenori, Viorel Ciubotaru și Iulian Neață

CSU Galați: Dinu, Fuică – Marsiu, Soare – 6, Cezar Zaharia, Butea – 4, Chertif, Ioniță, Bădărău – 3, Broască, Domoc, Andrei – 1, Pascu, Albu – 9, Chiriac – 7, Ionescu – 4.

Echipa de tineret a CSM Focșani alcătuită, cu două excepții, din juniori 1 și 2, a disputat luni, 3 aprilie, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă, ultimul meci din play-off-ul Campionatului Diviziei A. Adversară i-a fost CSU Galați, singura formație pe care focșănenii nu au întrecut-o în tur, când a fost egal la Galați. Partida de luni a fost echilibrată, focșănenii conducând la diferență de unul-trei goluri până în minutul 21, după care s-a mers din avantaj pentru una sau alta dintre combatante, în egalitate, așa cum avea să fie consemnat și la pauză, 16-16.

În partea a doua a întâlnirii, a fost rândul gălățenilor să fie pe plus la numărul de goluri, până în minutul 46, când a fost 26-26, apoi 27-27 în minutul 48. A urmat o nouă perioadă cu avantaj pentru oaspeți, până în minutul 53, scor 30-30. Finalul a fost o cursă de urmărire cu gălățenii în față până la egalitatea din minutul 58:48, la scorul de 34-34. Atunci oaspeții au cerut time out, au pregătit atacul, dar Chiriac a tras la portată și excelentul Vișan a apărat, Viorel Ciubotaru a cerut time out pentru gazde și a urmat golul victoriei înscris de Pavlov când mai erau 8 secunde de joc.

CSM 2007 a încheiat play-off-ul Tineret pe locul al doilea, după CSU din Suceava, care a avut doar 3 puncte pierdute, în Sala Polivalentă din Focșani.

În încheierea sezonului, vor fi două meciuri de clasament în care CSM Focșani 2007 va întâlni la 30 aprilie și 7 mai, pe HC Buzău, formația clasată pe locul 2 în Seria B Tineret.