* CSM Focșani 2007 – CSU din Suceava 33-30 (17-17)

CSM Focșani 2007: Vișan, Rusu, Zaharia – Dochioiu – 1, Muraru – 1, Feraru – 1, Golea – 9, Giurgiuveanu – 4, Gogonea, Pavlov – 6, Toboșaru – 7, Bari – 2, Ciobanu, Baciu, Eros – 2.

Antrenori, Viorel Ciubotaru și Iulian Neață

CSU din Suceava: Podovei, Sîghie, Leonte – Moldoveanu, Roșu – 6, Grigore – 4, Nicolae – 3, Armanu, Radu – 4,Vizitiu – 1, Șerban, Focșăneanu – 3, Rață, Drăgoi – 4, Dascălu – 5.

Formația de Divizia A a CSM Focșani 2007 a întâlnit luni, 20 februarie, de la ora 18:30, în Sala Polivalentă, în etapa a 3-a a Play-Off-ul Tineret, Seria A, puternica grupare a CSU din Suceava. Ambele echipe sunt alcătuite cu preponderență din juniori care se vor afla față în față și în Grupa Valoare a Campionatului Național și, așa cum este de așteptat, și în Turneul final Valoare. În asemenea circumstanțe, meciul din Play-Off-ul Tineret a constituit – și pentru suceveni, ca și pentru focșăneni – un test în perspectiva viitoarelor jocuri directe din acest sezon. Antecedentele îi indicau drept favoriți cerți pe oaspeți, pe care tinerii handbaliști focșăneni nu i-au întrecut în ultimii ani. Și meciul din play-off a părut a fi o simplă formalitate pentru suceveni care s-au desprins repede la 6 goluri: 4-10. Gazdele, conduse pe pe margine de reputatul profesor și antrenor Viorel Ciubotaru, au recuperat diferența minut după minut și la pauză era egal 17. În partea a doua a întâlnirii, echipele au mers cap la cap o bună parte din timp, dar gazdele au găsit formula și maniera de joc prin care s-au distanța inclusiv la 4 goluri, pentru ca scorul final să arate 33-30. Juniorii Focșaniului au aflat la fața locului că sucevenii nu sunt de neîntrecut, lecție pentru viitoarele meciuri dintre CSM Focșani 2007 și CSU din Suceava.

În formația focșăneană a jucat în prima repriză, pentru reacomodarea cu jocul, dar la intensitate mai mică decât în Liga Națională, Attila Eros, încă în refacere după grava accidentare din sezonul trecut. Duminică, 26 februarie, CSM Focșani 2007 va juca în Play-Off Tineret, în deplasare la CSU Galați.

Alte informații din handbal:

Juniori 3, LPS Focșani – LPS Buzău 30-31 (15-14), sâmbătă, 18 februarie; astăzi, 22 februarie, ACS HC Buzău 2012 – LPS Focșani;

Junioare 3, Prosport Focșani – ACS Bute Galați 21-38 (13-18), duminică, 19 februarie; astăzi, 22 februarie, ACS Viitorul Oțelul Galați – Prosport Focșani

Juniori 2, ACS HC Buzău 2012 – CSM Focșani 2007 35-25 (16-13), duminică, 19 februarie; joi, 2 martie, CSM Focșani 2007 – Tricolorul Breaza.

Cupa României CSM Focșani 2007 va întâlni în optimi de finală, în deplasare, pe CSU din Suceava. Jocurile se vor disputa la 5 aprilie.