CSM Focșani 2007 – CS Municipal Galați 73-89 (21-19, 18-17, 13-26, 21-27)

CSM Focșani 2007: Dragan Bjeletic, Monyea Pratt (15 puncte +10 recuperări+9 pase decisive), Kevin Johnson (11+1+3), Cătălin Petrișor (2+1+2), Brandon Austin (20+3+0), Alexandru Burlacu (2+1+0), Rareș Cătălin Ardelean (8+4+0), Pavle Reljic (15+4+4), Eric Kibi, Adrian Vaida.
CS Municipal Galați: Sebastian Iulian Boghean, Juhwan Koffi Harris Dyson (17+2+2), Nedeljko Prijovic (13+7+4), Jalen Heyes (4+3+0), Andrei Petică (7+1+1), Meir Eliahu Azaria, Luka Mitrovic (27+4+6), Andrei Calenic (13+5+0), Theodor Andrei Gherman, Robert David Stan (0+1+0), Iannis Alexandru Păduraru, Marius Mihai Ciotlăuș (8+8+0).

Liderii jocului celor două echipe
Puncte: Brandon Austin – 20; Luka Mitrovic – 27.
Recuperări: Monyea Pratt – 10; Marius Ciotlăuș – 8.
Pase decisive: Monyea Pratt – 9; Luka Mitrovic – 6

CSM Focșani 2007 a pierdut din nou în Sala Polivalentă și o are o victorie din cinci meciuri disputate în Conferința B a Ligii Naționale. Sâmbătă, 29 octombrie, de la ora 17:00, focșănenii au jucat cu CS Municipal Galați, formație pe care o întrecuseră în Cupa României. După o jumătate din meciul de sâmbătă erau premisele pentru o nouă victorie a CSM 2007, după 21-19 și 18-17 în primele două sferturi. A urmat un foarte slab sfert al treilea cu 13-26 și la întrarea în ultimele 10 minute gălățenii aveau 10 puncte avans. În minutul 31:35, focșănenii s-au apropiat la 6 puncte, 56-64, dar mai mult nu au putut! Cu un Luka Mitrovic de neoprit și cu o apărare extrem de aspră pe care jucătorii gazdă au reușit foarte rar să o penetreze, oaspeții s-au distanțat la 16 puncte. Scor final, 73-89. CSM va juca în etapa viitoare, la 26 noiembrie cu Laguna București, tot în Sala Polivalentă.