Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

• CSM Focșani 2007 – LPS Iași 35-27 și 31-30

Formația CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia, Bouroș – Gogonea – 2+2,  Feraru – 8+3, Golea 9+11, Giurgiuveanu – 2+2, Andronic , Condrea – 4+2, Ciobanu, Bari – 4+5, Baciu – 1+1, Pavlov – 4+5, Gavrilă.

Antrenori, Marius Partene, Iulian Neață și Dan Rusu – pentru portari.

Echipele de juniori 1 ale CSM Focșani 2007 și LPS Iași au disputat vineri, 2 septembrie, în Sala Polivalentă, două jocuri de verificare înainte cu două săptămâni înainte de începerea ediției de campionat 2022-2023. În ambele partide s-au impus focșănenii, aflați la primele amicaluri în intersezon. În primul meci, jucat de la ora 11:00, gazdele au condus tot timpul, la diferențe care au ajuns și la 9 goluri. În cel de-al doilea, care a început la ora 15:30, tinerii handbaliști de la CSM 2007 aveau în minutul 15 un avantaj de 10 goluri, 14-4. Până la pauză, pe fondul deconcentrării lor, ieșenii s-a apropiat la patru goluri. Iar în partea a doua a întâlnirii au egalat și, cu două minute înainte de final au preluat conducerea, 30-29. Alex Golea și colegii săi au înscris, însă golurile victoriei lor și partida s-a încheiat cu 31-30.

Cu siguranță că rezultatele celor două întâlniri au fost importante doar din perspectivă statistică ori pentru vreun orgoliu sportiv. Mult mai important era de văzut care este forța de joc a echipei focșănene care își propune pentru viitorul sezon accederea în turneul final al Campionatului Național și de la care au plecat la final de juniorat câțiva jucători importanți. Meciurile cu LPS Iași, echipă bună, au relevat că formația focșăneană are soluții pentru posturile rămase fără titularii din sezoanele anterioare și că, dacă își menține nivelul concentrării pe tot parcursul întâlnirii poate face performanță. Are în lot trei internaționali – Alexandru Golea, Nikolas Vișan și David Pavlov – practic, jumătate de echipă, ceilalți jucători fiind foarte aproape de ei ca valoare, implicare și aport pentru obținerea rezultatelor.