Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

• Medalii de aur, argint și bronz la Campionatul Național

Campionatul Național de judo U 13 și U 15 de la Sibiu, din zilele de 21 și 22 mai s-a încheiat pentru sportivii focșăneni, așa cum era de așteptat, cu mai multe medalii. De la CSM 2007-LPS Focșani, la U15, Marwan Mansur a câștigat medalia de aur la 55 kg. iar Alexandru Soare a obținut medalia de argint la aceeași categorie. Tot la U15, Ioan Ciută s-a clasat pe locul V la 50 kg, iar Robert Cășăriu a terminat competiția pe locul VII la 60 kg.

La U13, Nicolas Ciurea a încheiat competiția pe locul V la 60 kg, iar Eva Pelin, pe locul VII la 57 kg. Sportivii de la CSM 2007-LPS Focșani sunt antrenați de senseii Stănică Grosu și Marinel Palade.

Judoka de la CSS Focșani, pregătiți de sensei Dumitru Sandu Zisu, s-au întors de la Campionatul Național cu două medalii de aur și de bronz. Au fost medaliați cu aur pentru titlurile de campioni Miruna Baciu la U 13, categoria 34 kg. și Dragoș Popa la U 13, categoria 34 kg.. A primit medalia de bronz pentru locul 3 la U 15 categoria +63 kg., Sara David, iar Răzvan Vasiliu s-a clasat pe locul 5 la U 15, 38 kg.