Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Handbalul de Ligă Națională revine în Polivalentă!

• CSM Focșani 2007 – CSM Vaslui duminică, 27 martie, ora 18:30

Handbalul de Ligă Națională revine în Sala Polivalentă după o pauză de peste 30 de zile. Ultimul meci al focșănenilor în fața propriilor suporteri a fost la 24 februarie, cu Steaua București, la 24 februarie. A urmat partida din deplasare cu CSM Bacău și lunga pauză prilejuită de participarea echipei naționale la preliminariile Campionatului Mondial. Între timp, handbaliștii CSM 2007 s-au antrenat în Sala Polivalentă și sunt pregătiți să joace la victorie duminică, 27 martie, de la ora 18:30, cu CSM Vaslui. În tur, la Vaslui, au câștigat oaspeții cu 30-27. O pot face și în retur. Au nevoie de încă 3 puncte pentru a-și conserva pe termen lung locul al șaselea în clasament care acum nu le este amenințat, dar o defecțiune duminică poate pune presiune pe ei tocmai din partea vasluienilor aflați la 7 puncte distanță și cu un meci ușor în etapa a 23-a. Focșănenii vor avea alături excepționala lor galerie, ca și numeroșii spectatori care le sunt alături și care pot intra în Sala Polivalentă fără restricțiile cu care i-au ținut – pe mulți dintre ei, departe de favoriți în meciurile oficiale. Partida va fi arbitrată de Claudiu Belean din Mureș și Ștefan Hendrea, din Maramureș. Observarea va fi asigurată de Vasile Pavel, din Buzău.

În Cupa României, CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare, la 6 aprilie, pe CSU Pitești.