• CSM Focșani 2007- Atletic Neptun Constanța 79-67 (17-19, 22-11, 15-22, 25-15)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (14 puncte+3 recuperări+4 pase decisive), Cătălin Petrișor (9+1+5), Denis Miron (0+1+1), Georgel Alexandru Burlacu, Aliaksandr Pustahvar (2+2+3), Pavle Reljic (16+7+5), Denis Nacu, Alexandru Bratosin, Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (11+3+2), Justin Baker (12+7+2), Onno Meritt Steger (16+3+1).

Atletic Neptun Constanța: Adika O’Neil Peter McNeilly (16+2+5), Cristian Ionel Mîinea (3+0+1), Vitalie Blan, Ștefan Daniel Mîinea, Andrei Oprean (7+1+2), Maxwell Ronaldo McKenzie Darling (9+8+2), Tyler Crosby Gaskins (6+3+2), Mario Adrian Lazăr, Khaliq Khadeen Spicer (12+5+1), Zan Kosic (2+4+3), Vlad Ioan Corpodean (3+3+5), Jakob Kowalik Lowrance (9+2+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Pavle Reljic – 16; Adika O’Neil Peter McNeilly – 16

Recuperări: Justin Baker – 7; Maxwell Ronaldo McKenzie Darling – 8

Pase decisive: Cătălin Petrișor – 5; Vlad Ioan Corpodean – 5

CSM Focșani 2007 și Atletic Neptun Constanța, două dintre echipele bune ale Ligii Naționale de baschet, au oferit spectatorilor veniți miercuri seara în Sala Polivalentă să le vadă jucând, un spectacol sportiv de calitate. Au fost pătrunderi care au făcut mat apărările, recuperări, dar și ratări, aruncări de la distanță transformate în câte 3 puncte, slam-dunk-uri cum nu vezi la fiecare meci, răsturnări de scor, suspans. Și o frumosă – și meritată – victorie a focșănenilor care au făcut un consistent joc de echipă în care cinci dintre ei au înscris între 11 și 16 puncte. În primul sfert, formațiile au mers cap la cap, cu oaspeții avînd două puncte mai multe după 10 minute. În sfertul al doilea, focșănenii au recuperat pasivul și au terminat cu plus 9 după 20 de minute. A fost rândul constănțenilor să recupereze în sfertul al treilea și în minutul 27:57 era egal, 50-50. Până la final de sfert, CSM 2007 a mai pus mingea în coș de două ori și în ultima parte a întâlnirii s-a intrat cu 54-50. Constănțenii au avut un început de sfert mai productiv și în minutul 32 se aflau în față, 58-59. Au fost pentru ultima oară în meci în această postură pentru că, pe fondul unei apărări foarte sigure a gazdelor, au pierdut mai multe atacuri și echilibrul de până atunci s-a rupt! CSM 2007 a evoluat în continuare cu devinvoltură, cu atacuri și contraatacuri care i-au adus punctele victoriei. Scor final, 79-67. Focșănenii au avut momente în care au fost conduși, dar senzația oferită de jocul lor a fost tot timpul că nu pot scăpa victoria!

În etapa următoare, luni, 7 martie, de la ora 17:00, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare cu Steaua București. Partida va fi transmisă în direct de Digi Sport.