• Flavius Cătălin Stoica și Alisia Paruba– campioni, George Adam, Corina Ilinoiu și ștafetele 4×100 metri și 1+2+3+4 – vicecampioni, Larisa Zglimbea – locul 3

Atleții juniori 2 ai României s-au întrecut vineri, 28 iunie și sâmbătă, 29 iunie, la Campionatul Național care a avut loc pe stadionul Nicolae Dobrin, din Pitești. Și la această categorie de vârstă sportivii vrânceni au avut evoluții foarte bune, concretizate în medalii! Delegația vrânceană a obținut 7 medalii – două, de aur, patru de argint și una de bronz.

Au devenit campioni naționali la juniori 2 multipla medaliată la toate categoriile de juniori, dar și la tineret, Alisia Paruba, eleva profesorului Gheorghe Catrinescu, legitimată la CS Atletic Adjud -CSS Focșani și Flavius Cătălin Stoica, de la CSS Focșani – CA Roman, pregătit de profesorul Ioan Ciortan. Alisia a câștigat proba de aruncarea suliței cu 48,87 metri, nou record personal, și este calificată pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku iar Flavius Cătălin, la suliță băieți, cu o aruncare de 55,81 metri.

Pe locul al doilea, cu medalii de argint, au încheiat competiția de la Pitești, la aruncarea suliței, cu 52,70 metri, George Adam, de la CSS Focșani, pregătit de profesoara Camelia Petrea și, la 200 metri, cu 25.5, Corina Ilinoiu, de la CSS CSM Focșani 2007, eleva profesorului Marius Batog. Tot medalii de argint au obținut și ștafetele de fete de 4×100 metri, cu 49.49 secunde și 1+2+3+4, cu 2:22.80 ale CSS CSM Focșani 2007 pregătite de profesorul Marius Batog.

Georgiana Zglimbea, eleva profesorului Ioan Ciortan, legitimată la CSS Focșani – CA Roman a primit medalia de bronz pentru locul 3 pe care s-a clasat la aruncarea greutății de 4 kg. la 13.02 metri, urmată, pe locul 5, de o altă vrânceancă, Andreea Rotaru, de la LPS Focșani, antrenată de profesorul Gabriel Alexandrescu, cu 12,19 metri.

Ștafeta de 4×100 metri băieți a CSS Focșani – antrenor, Marius Batog, s-a clasat pe poziția a 4-a, cu 46.43 secunde, urmată, pe locul 5, de LPS Focșani, antrenor, Gabriel Alexandrescu, cu timpul de 47.89 secunde.

La 400 metri garduri, Paul Adrian Bouroș de la LPS Focsani, antrenor, Gabriel Alexandrescu, s-a clasat al șaselela cu 59.75 secunde iar la 2000 metri obstacole, Ana-Maria Olaru, CS Unirea Focșani, pregătită de Fănel Iliescu, cu 8:34.76, a terminat concursul pe locul 11.

De observat că patru dintre cele șapte medalii ale vrâncenilor au fost obținute de sportivi adjudeni.