Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

• CSM Focșani 2007 – HC Dobrogea Sud Constanța 30-26 (15-10)

Formația CSM Focșani 2007: Vișan – 1 gol, Zaharia, Dochioiu, Gogonea – 1, Feraru – 2, Golea – 11, Giurgiuveanu – 2, Valentin Boigdan – 3, Drrius Bouroș, Denis Bogdan, Filip – 2, Muraru – 2, Bari – 2, Gheorghiță, Toboșaru, Gavrilă – 4.

Antrenori, Marius Partene și Iulian Neață.

Derbiul etapei în Seria B a Campionatului Național al juniorilor 1 a adus, ieri, 30 ianuarie, în Sala Polivalentă din Focșani formațiile de pe locurile 2 și 3, CSM Focșani 2007 și HC Dobrogea Sud Constanța. Reprezentantele unor cluburi cu formații puternice în Liga Națională au arătat că au jucători ce pot deveni variante viabile pentru echipele de seniori! Partida a început cu ratări aproape incredibile la fiecare dintre porți, sau, mai degrabă, cu intervenții excepționale ale celor doi portari. Au găsit calea spre gol mai întâi focșănenii care au avut 5-1, două dintre reușite fiind cu mingi aruncate în poarta neapărată a oaspeților care atacau cu șase jucători de câmp cu om eliminat. Au ripostat constănțenii care au egalat la 6 după care gazdele au condus cu unul-două goluri pentru ca la pauză să aibă plus 5, 15-10. În repriza a doua cu goluri în plus au fost tot focșănenii, cea mai mare diferență fiind la 27-22. Într-un final în care a fost mai productivă, Dobrogea Sud s-a apropiat la 2 goluri, dar reușitele lui Feraru și Golea au adus o diferență mai aproape de aspectul general al meciului, 30-26.

Omul partidei a fost internaționalul Alexandru Golea, excelent conducător de joc și autorul a 11 goluri. Sâmbătă, în jocul juniorilor 2 de la CSM Focșani 2007, Alex marcase de 18 ori în poarta juniorilor 2 de la Ploiești.