Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Handbal, Cupa României – Băimărenii au fost mai buni de la 7 metri!

HC Minaur Baia Mare – CSM Focșani 2007 28-26 (14-14, 25-25), după lovituri de departajare

Echipe
HC Minaur Baia Mare
: Buzogany, Terekhov – Chiș, Botea – 5, Racolța, Vujovic – 3, Kotrc – 5, Kozakevych – 5, Pop, Molino -4, Fotache- 2, Sabou – 1, Ardelean, Barbul Bera.
CSM Focșani 2007: Bucătaru – 1 gol, Cloșcă, Marocico – Rață – 2, Pavlov, Golea – 2, Miroiu – 1, Trkulja – 1, Mocanu, Marijanac – 3, Lazoreac, Roșu – 1, Eros, Simsar – 5, Makrishin – 8.
CSM Focșani 2007 a făcut un joc foarte bun miercuri, 1 mai, în sferturile de finală ale Cupei României, în deplasarea de la Baia Mare în compania formației locale HC Minaur. Gazdele, ocupantele locului al treilea în Liga Națională și semifinalistele Cupei Europene EHF, s-au impus după lovituri de departajare, dar au avut momente în care s-au aflat ca scor și ca joc în spatele focșănenilor. Înclusiv cu două minute înainte de final, când CSM 2007 a marcat prin Makirshin (minutul 58:02) pentru 25-24 în favoarea lor. Băimărenii au egalat în minutul 58:24, a urmat atacul ratat al oaspeților în minutul 58:52 și un minut cu atac al gazdelor – ultimele 13 secunde cu om în plus, dar fără gol. După 25-25 la finalul celor 60 de minute regulamentare, a început seria loviturilor de departajare. Minaur Baia Mare a transformat trei lovituri din patru iar CSM 2007, una, prin Roșu, din patru – nu au înscris Simsar, Golea și Makrishin. Rezultatul a fost frustrant pentru focșăneni care și-au dorit foarte mult intrarea în Final Four. Au fost foarte aproape să o obțină, s-au apărat împecabil în ultimul minut, au dus meciul la departajare, însă portarii gazdelor, recunoscuți pentru abilitatea de a apăra loviturile de penalitate, și-au arătat o dată în plus calitățile.