Handbal, Liga Națională– Victorie reconfortantă a focșănenilor!

• CSU din Suceava – CSM Focșani 2007 25-26 (12-10)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Ragea, Pătru, Popovici, Drăgan, Miroiu – 8, Marjanovic – 3, Hrimiuc – 2, Mocanu – 1, Rață – 3, Krstevski – 4, Marijanac – 3, Eros – 1, Mănescu – 1.

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria, Vizitiu, Szasz, Tîrzioru – 5, Ștefan – 2, Juverdeanu, Loic, Lupu – 2, Roșu – 4, Kbilashvili – 3, Bologa – 2, Kutahia – 4, Stanciuc – 2, Anton, Dascălu – 1.

CSM Focșani 2007 a câștigat partida disputată miercuri seara în deplasare, în compania CSU din Suceava în runda a 12-a a Campionatului Ligii Naționale. Partida a fost, așa cum era de anticipat, foarte dificilă pentru focșăneni, pentru că gazdele aveau mare nevoie de victorie pentru a evada din zona locurilor ce duc spre baraj. Aveau și atuul unei prestații foarte bune în runda anterioară, la Steaua, de care au fost întrecuși la limită, dar pe care au dominat-o în multe momente ale meciului. Partida de miercuri seara a și confirmat anticipările în prima sa parte. Cu un Makaria foarte greu de depășit în poartă sucevenii au fost mereu în fața adversarilor ca număr de goluri și la pauză au intrat cu avantaj: 12-10.

În repriza a doua, după 14-12, a urmat seria de trei goluri ale lui Filip Marjanovic și focșănenii au preluat conducerea. Până la final, gazdele au făcut egal la 17, 18, 19, 20, 21 și 22. Apoi CSM 2007 s-a desprins la 3 goluri, 22-25, în minutul 58 și chiar dacă s-a relaxat în timpul rămas până la final și a fost taxată de CSU cu 3 goluri, a mai înscris o dată și s-a impus cu 26-25. A fost o victorie reconfortantă, care a arătat că focșănenii au depășit starea care i-a adus înfrângerea de acasă cu Alexandria. Gazdele au avut la rândul lor o prestație peste ceea ce ar presupune locul lor din clasament dar nu a fost de ajuns pentru a obține mai mult miercuri seara! În etapa următoare, miercuri, 1 Decembrie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă pe Universitatea Cluj-Napoca.