Ediția: Luni 27 Mai 2024. Nr. 6634

Baschet, Liga Națională – Focșaniul a dus Craiova în prelungiri!

CSMU Craiova – CSM Focșani 2007 (după prelungiri) 92-90 (22-12, 25-18, 11-24, 19-23, 15-13)

Echipe

CSM Focșani 2007: Taylor III (24+9+4), Petrișor (0+1+4), Pesic (29+13+3), Sampson (15+8+0), Antonescu (3+2+0), Krivokapic (6+2+1), Miron, Bratosin, Țibîrnă, Simeunovic (13+4+2), Ciucă, Olaru (0+0+3)

CSMU Craiova: Filipovic (25+6+6), Pratt (14+8+4), Diculescu (9+7+5), Person (7+3+4), Vucic(7+5+0), Oprean, Andrieș, Cinac (19+2+1), Bogdan Țibîrnă (4+3+0), Henson (7+4+0), Bagairea.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Filipovic – 25; Pesic – 29.

Recuperări: Pratt – 8; Pesic 13.

Pase decisive: Filipovic – 6; Petrișor – 4.

Baschetbaliștii craioveni și cei focșăneni au reușit un spectacol sportiv de mare calitate, ieri, în partida dintre SCMU și CSM 2007 din turneul de Ligă Națională de la Craiova. Plecați cu șansa a doua, oaspeții au intrat greu în meci, au ratat mult în primele două sferturi la capătul cărora aveau un pasiv de 17 puncte. Aparent dificil de remontat în fața unui adversar mult mai bune cotat. În partea a doua a întâlnirii, jucătorii pregătiți de profesorul Petruț Mihai au iuțit jocul, au devenit mult mai greu de trecut în apărare și au remontat spectaculos încheind cele 40 de minute regulamentare la egalitate, 77-77. Jocul a intrat în prelungirile de cinci minute în care craiovenii au avut o mai mare siguranță în aruncări la coș și au încheiat pe plus: 92-90. CSM Focșani 2007 a pierdut, la mare luptă, dar a arătat că pe măsură ce a avansat în competiție a crescut în valoare, în calitatea exprimării pe teren. Și se anunță ca o echipă de luat în seamă de oricare dintre grupările din Liga Națională!