Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat vineri, 9 octombrie a.c., decretele de numire în funcție a judecătorilor şi a procurorilor care au promovat examenul de capacitate în perioada decembrie 2019 – septembrie 2020. Printre aceștia se numără un judecător la Judecătoria Focșani, doi procurori la Parchetul de pe lângă Judecătoria Focșani și un procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Panciu.
Conform Administrației Prezidențiale este vorba despre:
– Domnul Tudor-Doru Manole, judecător la Judecătoria Focșani;
– Doamna Roxana Marlena Udrea (Apostu), Parchetul de pe lângă Judecătoria Focșani;
– Domnul Narcis Rizea, Parchetul de pe lângă Judecătoria Focșani;
– Domnul Andrei Dan Bîrsan, Parchetul de pe lângă Judecătoria Panciu.
Roxana Marlena Udrea (Apostu) şi Narcis Rizea au fost stagiari la Parchetul de pe lângă Judecătoria Focşani, iar Andrei Dan Bîrsan la Parchetul de pe lângă Judecătoria Panciu. Acesta din urmă este fiul prim-procurorului Parchetului de pe lângă Tribunalul Vrancea, Victoria Bîrsan.
Cei trei sunt absolvenți ai Institutului Național al Magistraturii, promoția 2018.