Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

CSM Focșani 2007 – CS Municipal Mediaș 70-49 (25-16, 18-14, 11-10, 16-9)

Echipe

CSM Focșani 2007: Smith (22 puncte+10 recuperări+0 pase decisive), Popa (4+2+1), Petrișor (3+2+5), Mitchell (8+4+5), Simeunovic (10+16+2), Crăciun (0+2+0), Miron, Olaru (7+1+1), Cornelius (9+1+1), Antonescu, Bratosin, Craig (7+5+0).

CS Municipal Mediaș: Gibson (14+1+0), Nicoară (9+14+0), Iliescu (3+4+1), Siladi (10+10+3), Nikolic (5+3+4), Vrîncian, Harding (4+3+0), Popa Calotă, Barnes (4+12+0), Banciu.

CSM Focșani 2007 a reușit o frumoasă – pentru suporterii săi – surpriză în această seară în campionatului Ligii Naționale de baschet masculin. A câștigat partida jucată în Polivalentă cu valoroasa formație a CS Municipal Mediaș cu 70-49 (25-16, 18-14, 11-10, 16-9) în prima etapă a returului.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Smith – 22; Siladi – 10.

Recuperări: Simeunovic – 16; Nicoară – 14.

Pase decisive: Petrișor – 5; Nikolic – 4.

Baschetbaliștii seniori ai Focșaniului au obținut un nou rezultat de prestigiu după victoria din Cupa României, de miercuri, 27 noiembrie din meciul cu BCMU FC Argeș Pitești. Luni, 2 decembrie, confirmând rezultatul din acea partidă, focșănenii au câștigat la diferență consistentă în fața valoroasei echipe a CSM Mediaș, care până la meciul de alaltaieri din Polivalentă obținuse șase victorii din șapte posibile în campionat. Iar în Cupă se impusese – ca și CSM 2007, tot în fața unei echipe din primul nivel valoric, Dinamo București. Întâlnirea cu medieșenii se anunța a fi grea pentru baschetbaliștii antrenați de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu, preparator fizic, Ștefan Munteanu.

Debutul partidei a fost, însă fulminant pentru gazde care conduceau după 6 minute și 11 secunde cu 23-6! Până la finalul primului sfert, oaspeții au redus din handicap și sfertul al doilea a început de la 25-16. Jucătorii de la Mediaș s-au apropiat la șase puncte, 27-21, și 29-23, însă pe plus la final de sfert au fost tot gazdele: 16-14. Următoarele două sferturi au fost sărace în puncte: 11-10 și 16-9, pentru că jucătorii ambelor formații au ratat foarte mult, de la 3 puncte, din aruncări libere, de la două puncte, de deasupra sau de sub coș! Între minutele 24 și 44 secunde și 31 și 49 secunde, nici una dintre echipe nu a înscris nici un punct. A fost ca și cum mingea a refuzat să intre în coș, chiar dacă a fost mânuită de jucători foarte buni!

CSM Focșani 2007 a câștigat o victorie foarte importantă care ar putea fi decisivă pentru clasarea echipei pe locul al patrulea la finalul primei faze a campionatului. Și ar asigura intrarea echipei între primele 12 din țară.

Pentru focșăneni urmează un mou meci dificil, în deplasare, la CSM Târgu Jiu, vineri 6 decembrie, de la ora 18:30.