Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

CSM Focșani 2007 – ACS Top Volei 05 Constanța 3-0 (25-12, 25-12, 26-24)

CSM Focșani 2007: Ana-Maria Vilău, Camelia Vasile, Delia Botea, Camelia Lăzăroiu, Teodora Șabloschi, Bianca Andronache, Alessia Sima, Miruna Pușcă, Cătălina Ciubotaru, Florina Pralea, Maria Paizan.

ACS Top Volei 05 Constanța: Alexandra Mocanu, Alexandra Nae, Oana Oprea, Loredana Halchin, Marinela Koseoglu, Doina Răducanu, Georgiana Moroianu, Andreea Mei Roșu, Annabelle Borș, Monica Tiba, Doina Cojocaru, Ioana Antonescu.

Voleibalistele Focșaniului au debutat cu victorie în noua ediție de campionat al Diviziei A2. Sâmbătă, 19 octombrie, în Sala LPS, CSM Focșani 2007 a întâlnit pe ACS Top Volei 05 Constanța, într-o formulă mult schimbată fașă de cea cu care ne obișnuise în campionatele anterioare. Atunci avea un lot aproape doar cu junioare, de această dată profesorul Ferenți are o echipă formată preponderant din jucătoare senioare.

Înaintea jocului, antrenoarea Romina Coman îmi spunea că are ceva emoții legate de rezultat, dar jucătoarele pe care le antrenează i le-au risipit repede! Au intrat în joc foarte concentrate și și-au adjudecat la 12 primele două seturi, ca urmare a unei evoluții bune, consistentă în atac și sigură în apărare. În setul al treilea, oaspetele au profitat de relaxarea fetelor Focșaniului, au avut de câteva ori avantaj pa tabela de scor, ultima dată la 24-22, dar gazdele au jucat mai bine ultimele patru puncte și au câștigat setul cu 26-24 și partida cu 3-0.

În etapa viitoare, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare la CSM Unic Piatra Neamț, la 26 octombrie.