Ediția: Luni 27 Mai 2024. Nr. 6634

Campionatul Național de judo U 18, care a avut loc la Craiova, la finalul săptămânii trecute, s-a încheiat cu rezultate foarte bune și pentru sportivii de la CS Unirea Focșani, pregătiți de profesorii Adrian Moldoveanu și Mugurel Popa.

Așa cum era previzibil, campioana europeană din 2018, Giorgia Hagianu, a câștigat titlul de campioană la 40 kg., ca și colega ei de club, Ionela Macovei, la 73 kg. Denisa Marin este noua vicecampioană a României la 70 kg. Au terminat Campionatul Național U 18 pe locul al cincilea Iulia Moldoveanu, la 44 kg. și Larisa Constantin, la 48 kg.

Giorgia Hagianu, Ionela Macovei și Denisa Marin vor reprezenta România la Campionatul Balcanic U 18 care va avea loc săptămâna viitoare, în Muntenegru.

În clasamentul cuburilor, CS Unirea Focșani a terminat campionatul pe primul loc la feminin și pe locul al treilea la general.