Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

• CSM Focșani 2007 – CS Medgidia 0-3 (20-25, 12-25, 13-25)

CSM Focșani 2007: Camelia Vasile, Alexandra Laurici, Romina Coman, Mihaela Tașkiran, Teodora Sabloschi, Ana Maria Brumă, Paula Ribeiro de Carvalho, Cătălina Ciubotaru, Teodora Dumitrescu, Andreea Agapian, Mariana Elias Sales, Miruna Pușcă.

CS Medgidia: Bianca Cojocaru, Andreea Ordeanu, Elena Albu, Mădălina Iacobiță, Cosmina Marinescu, Denisa Dumitru, Doina Cojocaru, Loredana Dobriceanu, Natalia Preda, Mihaela Albu.

Echipa de volei a CSM Focșani 2007 a încheiat returul campionatului Diviziei A2 cu partida jucată sâmbătă, 16 februarie, în Sala LPS Focșani, în compania liderei autoritare a seriei Est, CS Medgidia. Meciul era din start foarte greu pentru gazde, care au avut un campionat marcat de inconstanță, în care au alternat evoluțiile bune cu altele dezamăgitoare. Era de așteptat ca voleibalistele Focșaniului să se prezinte la acest ultim joc al returului și înaintea play-off-ului, în cea mai bună postură sportivă a lor.

Partida cu formația din Medigidia a debutat, însă, cu un neverosimil 1-10, urmat de o revenire până la 8-13, și de o altă cădere: 10-21! Cumva focșănencele și-au amintit că știu, totuși, volei și s-au apropiat la 20-23, însă cu două erori au pierdut primul set cu 20-25. În setul al doilea jucătoarele de la CSM 2007 au jucat bine până la 8-11, după care nu a mai fost aproape nimic: 12-25! În ultimul set, după 10-13, a urmat același scenariu, accentuat și de accidentarea Anei Mari Brumă la scorul de 10-13, și s-a ajuns repede la 12-25.

Pentru CSM Focșani 2007 urmează play-off-ul, cu CSO Voluntari.