Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

• CSM Focșani 2007 – CS Municipal Târgu Mureș 53-91 (15-18, 9-23, 19-22, 10-28)

CSM Focșani 2007 a întâlnit, sâmbătă, 15 decembrie, de la ora 17.30, în Sala Polivalentă, puternica formație a CS Municipal Târgu Mureș. Oaspeții, cu 11 victorii din 12 partide disputate în campionat, și care câștigaseră până acum de trei ori în fața focșănenilor – de două ori, în Cupa României și o dată în campionat, porneau mari favoriți! Au o experiență competițională cu mult superioară focșănenilor, au o talie impresionantă și o forță de joc foarte mare în raport cu cea a gazdelor.

Jucătorii antrenați de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu au încercat să anuleze cu preponderență prin acțiuni rapide sau aruncări de zona de trei puncte evidentele plusuri ale târg-mureșenilor. Au reușit să se mențină aproape de adversari în primul sfert, încheiat cu 14-18. În sferturile următoare, însă, CSM Târgu Mureș a crescut constant avantajul, care la finalul meciului a fost de 38 de puncte.

CSM Focșani 2007: Crăciun (0 puncte+1 recuperare+0 pase decisive), Petrișor (0+2+4), Kilgore (17+10+2), Cornelius (9+3+0), Pop (10+4+0), Amarghioalei (6+2+0), Bratosin, Popa (0+5+0), Ionuț Neguroiu, Olaru (11+4+1), Miron, Andrei Neguroiu.

CSM Târgu Mureș: Martinic (10+4+7), Kalve (15+7+1), Santa (20+11+1), Kovacevic ( 14+6+0), Engi Rosenfeld (3+2+2), Kilyen (6+0+0), Onea, Steff (2+1+2), Solopa (18+14+0), Stetca (3+0+0).

Liderii echipelor față în față

Puncte:  Kilgore – 17; Santa – 20

Recuperări: Solopa – 14; Kilgore – 10

Pase decisive: Petrișor – 4; Martinic – 7

CSM Focșani 2007 va juca marți, 18 decembrie, cu Universitatea Cluj-Napoca, iar miercuri, 19 decembrie, cu CSM Sighetu Marmației, ambele partide, în deplasare.