Ediția: Sâmbătă 18 Mai 2024. Nr. 6627

Formația CSM Focșani 2007: Lazăr – Tîrcă (55 Dumitriu), Negrea (60 Salaoru), Grama (60 Nistor), Mihai – Valentin Ion (47 Alexandru Duca), Negoescu, Pădineanu (50 Lupu), Manu 960 Negoiță), Pasăre (46 Remus Popa), Predoiu (55 George Duca).
    CSM Focșani 2007 a avut, miercuri, începând cu ora 16.00, un nou joc de pregătire. Adversară i-a fost Metalosport Galați, formație din prima serie a Ligii a III-a. Oaspeții au câștigat cu 1-0, la capătul unui meci echilibrat. În prima repriză, focșănenii au avut câteva situații de gol, dar nu au reușit să înscrie în poarta apărată de Apenciucesei, al doilea portar al Focșaniului, împrumutat pentru acest joc Metalosportului, care a avut câteva intervenții sigure! Este adevărat și că lui Cosmin Pasăre nu i-au ieșit pașii în câteva rânduri în situații de finalizare! Imediat după pauză o minge pasată înapoi de fundașii noștri s-a lovit de centralul Alexandru Mălinaș și a deviat la un atacant gălățean. A urmat o contră rapidă a adversarilor prin apărarea rarefiată a Focșaniului și lui Lazăr nu i-a rămas decât să scoată mingea din plasă! În continuare, focșănenii au avut o posesie mai bună, dar pe contraatac oaspeții au fost mai periculoși! În finalul meciului gazdele au forțat egalarea, dar la singurul lor șut pe poarta Metalosport, Apenciucesei a respins în lateral și a înlăturat pericolul!
    Sâmbătă, 4 martie, CSM Focșani 2007 va juca la Galați, cu Oțelul, de la ora 12.00.