Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Tenis – Focșănenii, locuri pe podium la Onești și Brașov! de Petrică BUTUC

Tenisul focșănean continuă să aducă în concurs performeri la acest început de an! După medalia de bronz câștigată de Maria-Daciana Ciubotaru în proba de dublu a Campionatului Național la12 ani, a fost rândul altor trei jucători de tenis legitimați la cluburi din municipiu să obțină rezultate foarte bune!
La concursul de la Onești al Circuitului Dacia-Romania-Vrancart-Trotusul Cupa Primaria Onesti – Tg Ocna – Slanic-Moldova-Vrancart, încheiat la mijlocul acestei săptămâni, au participat Denisa Ganea și Ștefan Lazăr, la 14 ani, ambii, de la CSM Focșani 2007. Denisa a terminat concursul pe locul al doilea, după ce a depășit cu 6-0, 6-0 pe Maria Damian de la Dinamo București retrasă din concurs, cu 3-6, 6-3, 6-2, pe Yasmina Orzață, de la Bacău și a pierdut cu 6-7 (6), 6-7 (4), întâlnirea cu Irina Iurea, e la CS AMP Gold.
Tot la Onești, Ștefan Lazăr a câștigat cu 6-2, 6-3, meciul cu Maxim Mateo de la Dinamo București, cu 6-0, 6-0, partida cu Vlad Lefter de la Dorohoi, care s-a retras, și a fost învins cu 6-2, 6-3 de Matei Rotaru de la ACS Pamira și cu 6-4, 6-1 de Mihai Negură de la Moldo Sport. Lazăr a încheiat comptiția pe locul al treilea.
La Brașov, tot în prim aparte a acestei săptămâni, la Trofeul Lechner, la 10 ani, Rareș Rugină, de la Tenis Club Focșani, a terminat întrecerea pe locul al doilea fiind întrecut în finală cu 6-1, 1-6, 6-3 de Cezar Benzel din Brașov. Până la finală, Rareș se impusese cu 6-1, 4-6, 6-0 în fața luni Eric Dosu din Constanța, cu 6-1, 6-0 în meciul cu Matei Burlacu, din Brașov și cu 5-7, 6-4, 6-2 în întâlnirea cu Eric Niță, din București.
Toți cei trei sportivi sunt pregătiți de profesorul Răzvan Bucuroiu.