Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Formația LPS Focșani: Cătălin Sava, Valeri Iorga – 3 goluri, Ștefan Șeitan – 2, Alexandru Postelnicu, Alin Iorga, Marius Duțulescu, Andrei Gheorghiță – 7, Vlad Berheci – 8, Eduard Duțulescu – 3, Daniel Nichițelea, Alexandru Bîrlă, Nedad Mijalkovic – 1, Răzvan Boghian -3, Dragoș Cabalortă, Theodor Istrate – 2, Florin Arbuni.
Juniorii pregătiți de profesorul emerit Lucian Tucan au avut, duminică, 23 octombrie, o partidă ușoară în Sala Polivalentă. Adversarii lor, tecucenii de la CSS nu le-au pus în nici un moment probleme nici în apărare nici în atac. Pentru gazde meciul a fost ca un foarte bun antrenament în care, în prima repriză, au înscris de 16 ori și au primit doar patru goluri. Spre deosebire de precedentul joc pe teren propriu, portarii Focșaniului au reușit multe intervenții utile, ceea ce a transmis siguranță colegilor care au manevrat cu dezinvoltură în faza de atac și au acoperit bine în fața propriei porți. În partea a doua a întâlnirii, focșănenii au mai slăbit ritmul iar oaspeții au reușit să țină aproape, pierzând repriza la diferență de doar două goluri.
Tot duminică, formația Școlii nr. 3 Adjud a câștigat în deplasarea de la Onești. Scor, 26-23 (12-7), cu CS OK Sport.
În etapa viitoare, duminică, 30 octombrie, în ultima etapă a turului, LPS Focșani va juca în deplasare cu CSS Galați iar Școala nr. 3 Adjud va juca la CSS Bacău.