Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

CSM Focșani 2007 – CSM Ploiești 28-28 (11-12). Formația CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Popa – 3 goluri, Mocanu – 3, Cadar, Ragea – 3, Voinea, Vasilache, Smeu – 1, Neață – 2, Miroiu – 7, Gramatic – 1, Rotaru, Năstăsie – 7, Eros – 1.

Sala Polivalentă, plină până la refuz, a găzduit duminică seara un meci cu încărcătură extrem de mare pentru ambele combatante: CSM Focșani 2007 și CSM Ploiești. Dacă ar fi câștigat gazdele, ar fi avut o poziție mai favorabilă în disputa pentru unul dintre locurile pentru barajul de rămânere în Liga Națională, loc pe care și-l dispută cu chiar oaspeții de aseară. Dacă ar fi câștigat ploieștenii, s-ar fi putut considera aproape la baraj, pentru că ar fi luat cinci puncte avans față de focșăneni.
Miza meciului și-a pus amprenta mai pregnant pe evoluția focșănenilor, care au început partida crispați și au fost conduși repede cu 3-0! Au reușit să egalaze abia în minutul 12.00, după care au preluat conducerea cu 6-5, 7-6, 8-7, 9-8, 10-9, 11-10, dar la pauză Ploieștiul avea avans de un gol: 11-12! Au fost 30 de minute cu un joc foarte dur al oaspeților, lăsați cu largețe de cei doi arbitri să-și pună în operă partitura.
Partea a doua a meciului a avut câteva minute în care arbitrii le-au mai temperat zelul oaspeților – și în urma atenționării de către observatorul de joc, și focșănenii au ajuns în 7 minute la 16-15, însă în minutul 47,25, scorul era de 18-20. În minutul 50, CSM Ploiești conducea cu trei goluri, în minutul 58,15, Miroiu a egalat la 26. A fost apoi 27-26, 28-27, cu oaspeții în patru jucători de câmp! Arbitrii le-au dat lovitură de la 7 metri foarte ușor, au egalat la 28 când mai erau patru secunde de joc, pe care elevii profesorului Viorel Ciubotaru le-au irosit, fără să tragă la poarta adversarilor!
Partida s-a încheiat la egalitate! CSM Focșani 2007 ar fi putut câștiga relativ ușor, chiar în condițiile unui arbitraj îngăduitor cu ploieștenii, dacă jucătorii săi nu ar fi ratat de  mai multe ori din situații de unu la unu cu portarul advers.
Ca de fiecare dată la Focșani, spectatorii și-au susținut favoriții de la un capăt la altul la întâlnirii, iar în ultimele minute s-au ridicat în picioare, încercând să transmită din forța lor jucătorilor din teren.
Formația focșăneană se află pe locul 5 al play-out-ului, cu 26 de puncte, cu două mai puțin decât CSM Ploiești, care va juca în etapa viitoare, pe teren propriu, cu lidera detașată în clasament, Energia Tîrgu Jiu.
Miercuri, 18 mai, de la ora 18,30, tot în Sala Polivalentă, CSM Focșani 2007 va întâlni pe CSU Danubius Galați.