Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Naţionala de handbal debutează la Campionatul Mondial

Naționala de handbal feminin a câștigat ultimul meci de pregătire înaintea debutului la Campionatul Mondial din Danemarca, întrecere care va debuta astăzi (n.r. sâmbătă). Într-un joc disputat la Eslov, tricolorele au învins Suedia cu 33-30. Astfel, România ajunge cu un moral foarte bun la turneul final, unde are ca obiectiv principal accederea la turneele preolimpice, adică o clasare între cele mai bune 8 națiuni pentru a nu depinde de alte calcule.
După partida cu Suedia sunt de remarcat ultimele 30 de minute, în care România a arătat ca o echipă solidă. După ce la pauză au fost conduse cu 15-12, tricolorele au început partea secundă cu un „parțial” de 12-3, în minutul 43 conducând cu 24-18. Naționala a avut o serie incredibilă de 6 goluri consecutive într-un interval de 5 minute (38-43). Gazdele nu au reușit să mai revină în joc, diferența fiind redusă la 3 goluri în ultimele 2 minute. Printre marcatoarele din tabăra României s-a aflat și vrânceanca Vali Elisei Ardean, care a reușit să înscrie 5 goluri.