Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

13 medalii pentru judoka la Trofeul „Mirela Livia Vasilan“

Secția de judo a LPS-CSM 2007 Focșani s-a întors cu 13 medalii de la ediția a șaptea a Trofeului „Mirela Livia Vasilan” la judo, întrecere care s-a desfășurat la Turnu Severin sub egida Federației Române de Judo și la care au participat pe tatami sportivi din 8 țări, iar România a fost reprezentată de sportivi de la peste 40 de cluburi. Competiția a fost organizată de catre CS Municipal Drobeta Turnu Severin și Asociația Județeană de Judo Mehedinți, cu sprijinul autorităților locale.
Întrecerile s-au desfășurat, atât la masculin, cât și la feminin, pe categorii de greutate în cadrul grupelor de vârstă Under 12, U14, U16, U18 și U21. Cei mai buni trei judoka ai fiecarei categorii au fost premiați cu medalii și diplome, iar primele șase echipe, în ordinea punctajului obținut prin însumarea rezultatelor de la individual, au primit cupe. Echipa Liceului cu Program Sportiv Focșani – CSM 2007 s-a clasat în final pe locul 3. Delegația a fost condusă de colectivul tehnic al catedrei de judo de la CSM 2007 și L.P.S-C.S.S. Focșani.

Rezultatele sportivilor de la LPS-CSM 2007:
Under 21: Laris Borș – locul I, Mihai Vrabie – locul II (ambii la categ. 55kg).
Under 18: Mircea Tomescu – locul I (categ. 46kg), Bogdan Drîmbă – locul I (categ. 50kg), Răzvan Burdușel – locul II (categ. 66kg).
Under 16: Claudiu Neagu – locul I (categ. 46kg), Alexandru Constantin – locul II (categ. 73kg), Riccardo Stoica – locul III (categ. 73kg).
Under 14: Alexandru Matei – locul I (categ. 38kg), Alexandru Dănilă – locul I (categ. 46kg), Lorenzo Moise – locul II (categ. 42kg).
Under 12: Robert Iamandi – locul I (categ. 30kg), Dennis Stoica – locul III (categ. 50kg).