Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

CSM Focşani 2007, pe locul al doilea la Ploieşti

Turneul de handbal masculin, care a adus la Ploiești gazdele, de la CSM, focșănenii de la CSM Focșani 2007 și gălățenii de la CSU Danubius, toți, nou promovați în Liga Națională, s-a încheiat în week-end cu victoria ploieștenilor. Le-au urmat în clasament handbaliștii de la CSM Focșani 2007. Focșănenii au câștigat vineri partida cu CSU Danubius Galați, cu 26-25, iar în a doua zi a turneului, au pierdut meciul cu CSM Ploiești. Scor: 33-28 (15-14). Profesorul Viorel Ciubotaru, antrenorul focșănenilor, a declarat că jucătorii săi au avut momente de joc foarte bun, dar și sincope, care au permis ploieștenilor să se desprindă în câștigători. Au și condus scorul, în minutul 51 a fost 25-25, iar în minutul 55, era 29-27.
A urmat o cădere a oaspeților, gazdele au înscris de patru ori și au primit doar un gol. Scor final, 33-28. Formația CSM Focșani 2007: Rusu, Marocico, Ungureanu – Cadar – 2 goluri, Gramatic, Ragea – 3, Rotaru – 3, Nelu – 2, Smeu – 1, Popa – 7, Neață – 1, Mocanu, Åžtefan, Eros – 4, Năstăsie – 4, Voinea – 1. Handbaliștii de la CSM Focșani 2007 vor continua pregătirea la Focșani, conducerea echipei urmând să mai perfecteze câteva jocuri amicale până la începerea campionatului.