Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

Aur pentru Andreea Chiţu, în Coreea de Sud

Judoka română Andreea Chițu a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 52 kg, joi, la Grand Prix-ul IJF de la Jeju (Coreea de Sud), ultimul concurs al anului. Chițu, vicecampioană mondială și medaliată cu bronz la Europene anul acesta, ieșise învingătoare și în Grand Prix-ul de la Tașkent, în timp ce la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi a ocupat locul al doilea. La Jeju, Andreea Chițu a învins-o în primul tur pe Sappho Coban (Germania), în sferturi a trecut de franțuzoaica Lucile Duport, în semifinale a câștigat în fața mongolei Tsolmon Adiyasambuu, iar în finală a dispus prin ippon de japoneza Ai Shishime.
La 48 kg, Monica Ungureanu s-a clasat pe locul 5, ratând medalia de bronz după ce a fost învinsă în meciul decisiv de Jeong Bo Kyeong (Coreea de Sud).