Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Vlad Dulcescu este campion naţional la 400m garduri

Performanță de excepție pentru atletul focșănean Vlad Dulcescu, sportiv legitimat la clubul Unirea Focșani și antrenat de Gicu Alexandrescu. Vlad a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și a devenit campion național în proba de 400 metri garduri la finala Campionatului Național de atletism, competiție care s-a disputat în week-end la București. Atletul focșănean a terminat cursa cu timpul de 54.27 secunde. Sâmbătă, 28 iunie, Vlad Dulcescu va concura la etapa a treia a Campionatului Național de tineret și seniori, întrecere care se va desfășura la Pitești. Tot la „Naționalele” de juniori I de la București, ștafeta de 4×100 metri a clubului CSM 2007 Focșani, formată din Cristian Gheorghe, Alexandru Arbunescu, Răzvan Dragomir și George Dristaru s-a clasat pe locul 6, Sorela Iordăchescu (Unirea Focșani) s-a clasat pe locul 22 la 200m, Ana Roberta Anghel (CSM 2007 Focșani) – locul 24 la 200m, iar ștafeta 4×400 metri de la CSM 2007 Focșani, formată din Cristian Gheorghe, Alexandru Arbunescu, Răzvan Dragomir și George Dristaru s-a clasat pe locul 7.
        Sulițași de argint și bronz de la CSÅž Adjud
 Doi atleți de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud au urcat pe podium la etapa finală a Campionatului Național de atletism pentru juniori I, întrecere care s-a desfășurat la Complexul Național Lia Manoliu din București. George Cătălin Zaharia a obținut medalia de argint în proba de aruncarea suliței (rezultat 68.04 metri), iar Petruța Rotaru a cucerit medalia de bronz tot la aruncarea suliței, cu rezultatul de 36.58 metri. Sportivii sunt antrenați de profesorii Ioan și Camelia Ciortan. O altă sportivă vrânceană, Claudia Prisecaru (CS Unirea Focșani) s-a clasat pe locul IV în proba de 3000 metri obstacole. Astăzi și mâine, atleții de la CSÅž Adjud vor concura în capitală la Campionatul Național de copii.