Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Larisa Iordache – medalie de bronz, Izbaşa-locul 7, în finală la sol

Gimnasta Larisa Iordache a câștigat, duminică, medalia de bronz, iar Sandra Izbașa s-a clasat pe locul 7, în finală la sol, la Campionatele Mondiale de la Antwerp (Belgia), iar delegația României încheie participarea cu o singură medalie. Larisa Iordache a intrat a patra în concurs, fiind notată cu 14.600, cu care a câștigat medalia de bronz. La rândul său, Sandra Izbașa a intrat a șasea în finală, exercițiul ei primind nota 13,733, după ce a căzut la ultima diagonală, clasându-se pe locul 7. Medalia de aur a revenit gimnastei americane Simone Biles (15.000), care a fost urmată pe podium de Vanessa Ferrari (Italia, 14.633) și de Larisa Iordache.
     Delegația României a încheiat participarea la CM din Belgia cu următoarele rezultate: Marius Berbecar – locul 7 la sărituri și locul 6 la paralele, Larisa Iordache – locul 4 la individual-compus, locul 7 în finală la bârnă și medalie de bronz în finală la sol, Sandra Izbașa – locul 7 în finală la sol. La CM de la Antwerp au luat startul 410 gimnaști (269 băieți și 141 fete), acordându-se medalii în finalele pe aparate și la individual-compus.