Ediția: Duminică 26 Mai 2024. Nr. 6633

Georgel Stoichici, vicecampion balcanic la taekwondo

Sportul olimpic taekkwondo WTF a avut un medaliat vrâncean la ediția din acest an a Campionatului Balcanic de taekwondo pentru cadeți, competiție care s-a desfășurat în localitatea Bar din Muntenegru și la care au concurat sportivi din 11 țări. Sportivul Georgel Stoichici a cucerit medalia de argint în competiția seniorilor, categoria -74 de kilograme, după ce a câștigat două partide și a pierdut în finală împotriva lui Radunovic Balsa (Muntenegru). În prezent, taekwondo WTF are înregistrați peste 70 de milioane de practicanț pe plan mondial și 200 de țări afiliate la WTF.

Taekwondo a primit statutul de sport olimpic la ediția Jocurilor din 1992, de la Barcelona. CISM a adoptat taekwondo ca disciplină de prim rang încă din anul 1991. Luna viitoare, George Stoichici va reprezenta România la XXII-a editie a Campionatelor Mondiale Militare, întrecere care se va desfășura în Statele Unite ale Americii.