Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Record mondial stabilit de Florentina Marincu

Atleta Florentina Marincu a cucerit a doua medalie de aur pentru delegația României la Campionatele Mondiale re-zervate cadetelor de la Donețk (Ucraina). După ce vineri, în finală la triplusalt, atleta în vârstă de 17 ani și legitimată la CSS Cetate Deva a stabilit un nou record mondial, cucerind medalia de aur cu o performanță de 13,75 m, ieri a urmat aurul în proba de săritură în lungime, cu o performanță de 6,42 m. Medaliile obținute de Florentina Marincu sunt singurele pentru delegația României la a opta ediție a CM de atletism rezervate cadetelor și cadeților. În urmă cu zece ani, atleta constănțeană Cristine Spătaru a cucerit medaliile de aur în proba de triplusalt și săritură în lungime la CM rezervate junioarelor. Sâmbătă, atleta Mirela Lavric a obținut medalia de argint în finala probei de 400 m, iar Adelina Pastor s-a clasat pe locul 5 în aceeași probă, la Campionatele Europene Under 23 de la Tampere (Finlanda). Lavric a încheiat cursa de 400 m cu timpul de 52 de secunde și șase sutimi, cea mai bună performanță personală. Medalia de aur a fost câștigată de Lenora Guion Firmin (Franța, 51,68 sec.). Vineri, Mirela Lavric a obținut medalia de aur în finala probei de 800 m, cu timpul de 2:01.56 minute, cea mai bună performanță personală a sezonului.