Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Robert Giurgea, vicecampion naţional la karate

33 de sportivi de la 27 de cluburi din țară au fost prezenți în Sala Sporturilor din Tg. Mureș la ediția a XIV-a a Campionatului Național de Karate WKC pentru juniori și seniori, iar participanții au făcut spectacol la probele de kata și kumite. La întrecerea de la Tg. Mureș, Daniel Fusaru a cucerit medalia de bronz în proba de kata, Open, seniori. Celelalte medalii au fost cucerite de Robert Giurgea (argint în proba de kumite, seniori, categoria -75 kilograme) și Mihai Radu (bronz la kumite, seniori, categoria +80 de kilograme).
   La individual au mai participat Alexandru Nica Dor și Claudiu Zaharescu, dar aceștia au ratat prezența în fazele superioare ale competiției. În clasamentul pe echipe, CS Unirea Focșani a obținut medaliile de bronz la Sanbon și echipe rotativ kumite. De subliniat faptul că Alexandru Nica Dor a avut o contribuție majoră în obținerea medaliei de bronz la echipe, după ce a câștigat toate partidele pe care le-a disputat.