Ori la bal şi vedem semifinala, ori stăm acasă!

După eșecul din a doua manșă a play-offului Ligii I, 3-4 cu Smart București, echipa de futsal Progresul Focșani va juca astăzi meciul decisiv pentru accederea în semifinale la București. Pentru confruntarea de astăzi programată la ora 18.00 la Centrul Sportiv Apollo, echipa de pe Milcov nu se poate baza pe serviciile portarului Bogdan Sava, eliminat în ultimul minut al partidei de luni de la Focșani. Partida va fi arbitrată de Sebastian Capțan din Galați și Daniel Deca din Brăila, iar observator federal a fost desemnat bucureșteanul Florea Frusin.
   Progresul a câștigat prima manșă în Capitală, 8-6 după prelungiri, iar bucureștenii s-au impus la Focșani în a doua confruntare, 4-3. Câștigătoarea meciului de astăzi va evolua într-o semifinală a Ligii I împotriva echipei Spicom Sf. Gheorghe. Lotul echipei Progresul Focșani: 12. Valentin Borș  – 8. Marian Ungureanu, 7. Liviu Dumitriu, 3. Paul Alexandrescu, 10. Sorin Popa, 5. Emilian Chivu (căpitan), 9. Florin Stanciu, 14. Elvis Ilaș, 16. Georgel Sandu, 4. Lucian Nistoroiu, 11. Sergiu Sava. „Nu avem nimic de pierdut și vom aborda acest meci decisiv doar la victorie. Dacă vom repeta evoluția din tur, avem șanse să câștigăm și să ajungem în careul de ași al României. Totul depinde de modul în care se vor prezenta jucătorii noștri și de concentrarea de care vor da dovadă la ora partidei. Toți suntem conștienți că ne aflăm în fața unui meci extrem de important și putem ajunge în semifinalele Ligii I”, a spus după antrenamentul de ieri, directorul tehnic al echipei de pe Milcov, Petrache Gurguiatu.