Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Stanciu şi Năstasă, pe podium la „Naţionalele“ de tir sportiv

Doi sportivi de la secția de tir sportiv a Clubului Sportiv Unirea Focșani au urcat pe podium la etapa a treia a Campionatului Național, competiție care s-a desfășurat la București. Alexandru Stanciu s-a clasat pe locul doi, cu 378 de puncte, iar Alin Năstasă a ocupat locul trei, cu 377 de puncte, ambii sportivi participând în competiție la categoria juniorilor II în proba de pușcă aer comprimat 40 focuri. O evoluție bună a avut și Alexandru Åžoldănescu (373 puncte), dar acesta nu a prins podiumul. Trăgătorii sunt antrenați de Adrian Alaci și au dublă legitimare, CS Unirea Focșani – Omega Tehnoton Iași. Cel mai va-loros trăgător al României, focșăneanul Alin Moldoveanu (sportiv legitimat la Dinamo București – Omega Iași) a obținut medalia de aur în întrecerea seniorilor, cu 594 de puncte. În urmă cu două săptămâni, trăgătorii focșăneni au urcat pe podium și la etapa a doua a CN. Alexandru Stanciu a ocupat locul 3, iar Alin Năstasă a ocupat locul 4. La categoria juniori I, pușcă aer comprimat 60 de focuri, Alexandru Lazăr s-a clasat pe locul 4, iar Bogdan Breană a ocupat în final locul 5.
În întrecerea seniorilor, Alin Moldoveanu s-a clasat pe primul loc, cu 595 de puncte. A patra etapă de Campionat Național este programată la sfârșitul lunii ianuarie, la București.