Ediția: Sâmbătă 18 Mai 2024. Nr. 6627

Echipa LPS-CS Unirea Focşani, medaliată cu bronz la CN de judo U15

Performanță deosebită pentru judoka vrânceni de la Liceul cu Program Sportiv Focșani și CS Unirea Focșani, la etapa finală a Campionatului Național pe echipe Under 15, întrecere care s-a desfășurat la Deva. În competiția masculină, echipa vrânceană a cucerit medalia de bronz, fiind devansată în clasament de echipele din Ploiești și Miercurea Ciuc. Echipa vrânceană a fost alcătuită din următorii judoka: Mircea Tomescu, Laris Borș, Bogdan Drîmbă, Can Metyn, Mihai Vrabie, Dănuț Goia, Alexandru Constantin, Răzvan Burdușel, Alexandru Fruntașu, Liviu Neagu, Giani Neagu, George Toader, George Mania și Dănuț Oprea.
   Sportivii sunt antrenați de Dumitru Zisu, Iulian Surlă, Stănică Grosu și Marinel Palade (cei de la LPS Focșani), Adrian Moldoveanu și Silviu Rențea (cei de la CS Unirea). La individual, judoka de la LPS  s-au întors acasă cu cinci medalii. Singura medalie de aur a delegației vrâncene a fost obți-nută de Laris Borș, la categoria 38 de kilograme. Medalie de argint a cucerit și Mircea Tomescu, la categoria 34 de kilograme, iar cele trei medalii de bronz au fost obținute de Bogdan Drîmbă – categoria 38 kilograme, Mihai Vrabie – categoria 42 kilograme și Răzvan Burdușel – categoria 55 kilograme.
   Un alt judoka vrâncean, Alexandru Fruntașu (un adjudean antrenat de Cristian Ciupitu) s-a clasat în final pe locul 5.