Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Meciul lui Bute, în direct pe TVR 1

Boxerul român Lucian Bute va reveni în noaptea de sâmbătă spre duminică, 15 august, în ring, după o pauză de 19 luni. Fost campion mondial la supermijlocie, versiunea IBF, pugilistul român îl va întâlni la Centre Bell din Montreal, pe italianul Andrea Di Luisa, deținătorul titlului european la această categorie. Meciul lui Bute va fi tranmis în direct, în cele din urmă, și în România. TVR a obținut drepturile de difuzare ale aceste partide, astfel că sportivul român va fi urmărit în acțiune în jurul orei 5:00. De menționat faptul că partida Bute – Di Luisa va fi singura transmisă de TVR din respectiva gală. Cine nu va putea urmări LIVE prestația lui Bute va avea ocazia să o privească înregistrat duminică, începând cu ora 17:15. Confruntarea dintre Bute și Di Luisa este programată pe durata a 10 reprize, se înscrie în seria Premier Boxing Championship, al cărei prim eveniment va avea loc la Montreal. Înaintea acestei partide, Lucian Bute a dezvăluit că principala sa motivație pentru a-și continua cariera o reprezintă dorința de a deveni, încă o dată, campion mondialBute a pierdut centura la categoria supermijlocie IBF în mai 2012, în fața englezului Carl Froch, care l-a învins prin KO, în repriza a cincea. Pugilistul român (35 de ani) are în palmares 31 de victorii (24 prin KO) și 2 înfrângeri, în timp ce  Di Luisa (33 ani) are 17 victorii (13 prin KO) și 2 înfrângeri.