Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Doi argeşeni au scăpat de bătaie după ce au făcut praf un meci de handbal

Un meci de handbal masculin între ocupantele locurilor 8 respectiv 5 din Divizia A, dintre CSM 2007 Focșani și CSM 2010 Bacău a fost o comedie ieftină pentru cei doi arbitri, Marius Brebu și Bogdan Ciobea din Curtea de Argeș, cei care ar fi trebuit să fie imparțiali. Din păcate, acest lucru a lăsat de dorit. Pe durata celor 60 de minute, „cavalerii în negru” au decis, însă că învingători trebuie să fie oaspeții și au făcut tot ce au putut în acest sens. Între altele, au dictat în favoarea băcăuanilor lovituri de la 7 metri până au obosit. Au ajuns până acolo încât au dat lovituri de pedeapsă la faze consecutive pentru a-i ține pe oaspeți aproape de gazde atunci când acestea dădeau semne că se pot desprinde ca scor. În prima repriză, cele două formații au mers cap la cap, ca joc și scor, cu un plus de agresivitate, chiar cu duritate din partea jucătorilor de la CSM 2010 Bacău. În partea a doua a meciului, și focșănenii și băcăuanii s-au apărat foarte bine, iar atacurile au ratat mult și, în 10 minute au fost înscrise doar 3 goluri – 2 focșănenii, unul băcăuanii. Scorul a ajuns la 15-13, apoi 16-14 și, cu 4 minute înainte de final, la 19-18. După ce au fost egalați, la 18, jucătorii pregătiți de Viorel Ciubotaru s-au precipitat în atac, au pierdut mingea, apoi au primit golul 20, arbitrii au interpretat împotriva gazdelor o fază în care se cuvenea dictat fault împotriva băcăuanilor, scorul a ajuns la 19-21 cu 30 de secunde înainte de final și totul fusese jucat, oaspeții marcând din nou în ultimele secunde. CSM 2007 Focșani s-a bazat pe: Ciubotaru, Rusu – Necoară, Sîsîiac, Constantin, Vasilache, Rotaru – 2 goluri, Nelu – 3, Tănase, Gheorghe, Barbu – 3, Popa – 8, Neață – 2, Costache – 1, Stancu. Pe 23 februarie, CSM 2007 Focșani va juca pe terenul primei clasate, CSA Steaua București. În tur, bucureștenii s-au impus la Focșani cu 24-16 (14-7).

Antrenorul oaspeților: „Arbitrii au fost bătuți”

Tehnicianul echipei din Bacău, Sebastian Hagiu, a făcut un circ ieftin pe toată durata partidei și, în loc să-și motiveze propriii jucători, s-a răfuit cu brigada de arbitri, jucătorii de pe banca Focșaniului, oficialii de la masa tehnică și cu oamenii de ordine. Bașca, la finalul partidei, după ce i-a reproșat pe un ton ironic unui arbitru, „Bă, ție nu îți este rușine?”, uitând probabil că, în anii trecuți, în calitate de arbitru, s-a aflat de multe ori în aceeași situație, de a fi înjurat. Mai mult, după meci, Hagiu a dat și declarații. „La finalul meciului, jucătorii echipei gazdă i-au înconjurat pe băieții noștri, stăteau paravan câte 2 și loveau din spate. I-au bătut și pe arbitri, i-au luat de gât, i-au pălmuit, a intrat Jandarmeria în teren, eu n-am mai văzut așa ceva niciodată. Din secunda 1 a meciului ne-au luat numai cu pumnul, iar jucătorii noștri au stat numai pe jos. Ce-a jucat Focșaniul nu se poate numi handbal, cu jucători trecuți de 30 de ani puși numai pe intimidare și bătaie”, a spus antrenorul băcăuan Sebastian Hagiu. Din respect pentru cei care au urmărit partida de sâmbătă, din Sala Sporturilor, tehnicianul echipei CSM Bacău 2010 merită un singur cuvânt: rușine.