Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Chetă pentru ca jucătorii să intre în teren

Echipa de fotbal YS Panciu a pierdut, 0-2 (0-0) confruntarea susținută pe teren propriu cu ultima clasată, Petrotub Roman. Păncenii au ratat un penalty în minutul 21, prin Ionuț Radu, șutul acestuia trecând peste poartă. Oaspeții au deschis scorul prin Ghidarcea (71), fază la care portarul păncenilor, Gabriel Lazăr, s-a lovit de un coechipier, a suferit o comoție cerebrală, iar partida a fost oprită timp de zece minute.
   În minutul nouă al prelungirilor, Popa a dublat avantajul romașcanilor. Young Stars Panciu a evoluat cu: Lazăr (Bunghez) – Voinea, Beșa, Ov. Radu, Cl. Mihai – Gălățeanu, Bîra, Menghia (Ciornei), B. Stoian (Corbea, M. Stoian) – Predoiu, I. Radu. „Am fost nevoiți să facem o chetă pentru a juca acest meci. Mulțumim domnilor Sorin Robu, Sorin Filip, Sorin Socaci, Benone Hărăbor și doamnei Liliana Stoica pentru că ne-au ajutat financiar pentru a putea juca acest meci”, a spus directorul sportiv al YS Panciu, Raul Cioran. Vineri, YS Panciu va sta. Etapa viitoare: Oțelul II – SC Bacău, Roman – Ceahlăul II, Moinești – Suceava, Miroslava – Dorohoi, Aerostar – Rădăuți. YS Panciu și Kosarom Pașcani vor sta.

CSM Focșani se retrage din campionat

Fără salarii achitate la timp și cu o situație incertă, CSM Focșani a cedat acasă, 1-2 (0-2) în fața dobrogenilor de la Eolica Baia (Tulcea), la capătul unui joc în care unii jucători ai echipei de pe Milcov au fost de nerecunoscut. Oaspeții au deschis scorul prin Ciobanu (10), iar Lupu a dublat avantajul tulcenilor. Bogdan Stratulat a redus din handicap cu trei minute înainte de final, după ce a finalizat cu calm o pasă tri-misă de Bucătaru.
   CSM Focșani a jucat cu: Trifan – Suvac, Vl. Negoiță (46 Florea), Cră-ciun, Nistoroiu (53 Stratulat) – Săpunaru, Åžonțu, Bucătaru, Mîndrescu – E. Åžtefan, Milea. Etapa viitoare, CSM Focșani ar urma să joace pe terenul echipei Victoria Chirnogi, dar condu-cerea echipei a anunțat că nu se va prezenta la acest meci. Programul etapei viitoare: Victoria Chirnogi – CSM Focșani, Călărași – Rapid II, Juventus – Sportul II, Titu – Rm. Sărat, Fetești – Axintele, Metaloglobus – Gloria Buzău. Eolica Baia va sta.