Karateka Palmă şi Zaharescu, campioni naţionali

Sportivii Alexandru Palmă și Claudiu Zaharescu au cucerit medaliile de aur la ediția din acest an a Campionatului Național de karate Wadokai, întrecere care s-a desfășurat la Voluntari. Palmă s-a clasat pe primul loc la categoria juniori, plus 75 de kilograme, în proba de kumite, iar Claudiu Zaharescu a câștigat competiția de seniori la categoria -67 de kilograme.
   Pe podium a urcat și Mădălin Enache, medaliat cu bronz la -65kg. Sportivii sunt legitimați la Unirea Focșani și antrenați de sensei Aurel Giurgea. Un alt karateka vrâncean, Robert Giurgea (legitimat la Åžtiința Bacău) a cucerit titlul național la seniori, categoria -75kg, după ce în finală l-a învins la puncte pe campionul mondial Radu Todiraș (Dinamo București).