Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Egal echitabil la futsal: CSM 2007 Focşani – United Galaţi 2-2 (1-1)

Futsal de calitate sâmbătă seara în Sala Sporturilor din Focșani, unde echipa CSM 2007 Focșani a terminat la egalitate, 2-2 (1-1) confruntarea susținută împotriva vicecampioanei naționale din sezonul 2010-2011, United Galați. Chiar dacă nu au câștigat, elevii antrenorilor Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică au făcut o bună propagandă acestui sport și, cu puțin noroc și mai multă atenție la finalizare, ar fi putut adminstra o înfrângere echipei gălățene. După un început de joc în care ambele echipe s-au tatonat, CSM 2007 a deschis scorul prin Paul Alexandrescu, șutul acestuia lovind și bara înainte de a intra în plasă (12). Cu două minute înainte de pauză, căpitanul celor de la United, Viorel Cojoc a restabilit ega-litatea, balonul fiind deviat în poartă și de focșăneanul Sorin Popa. Repriza a doua s-a jucat pe contre, cu garda joc, iar ambele formații au avut multe situații de gol. 2-1 s-a făcut în minutul 23, după ce focșăneanul Emilian Chivu a trimis un șut de senzație, care a lovit și bara, iar gălățenii au restabilit egalitatea cu nouă minute înainte de final, prin Gherman. Finalul a fost interzis cardiacilor. Gălățenii au trimis de două ori balonul în bară, iar Ungureanu, Săraru și Ilaș au trecut pe lângă golul victoriei. CSM 2007 Focșani a evoluat cu: Olărașu – Ungureanu, Chivu, Săraru, Popa, Curteanu, Ilaș, Alexandrescu. De partea cealaltă, United Galați s-a bazat pe Vlad – Bâgu, Cojoc, Apostol, Baltă, Popleacă, Ivan, Pleșu, Grecu, Gherman. În partida de sâmbătă, echipa focșăneană a folosit pentru prima oară un echipament nou, inscripționat cu numele Primăriei municipiului Focșani. Într-un alt meci al rundei a VII, Spicom Sf.   Gheorghe – Dava Deva 5-2. Tot în această rundă se mai dispută partidele Inter Teliu Brașov – Cityus Tg. Mureș și ACS Od. Secuiesc – Clujana Cluj Napoca. Etapa viitoare, focșănenii vor evolua pe terenul formației Clujana Cluj Napoca.